Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Kuraklık tarım ekonomisini etkileyecek

Giriş Tarihi: 15.5.2014 16:45

Kalkınma Bakanlığı Tarım Dairesi Başkanlığı tarafından hazırlanan, “Tarım ve Gıda Alanında Mevcut Gelişmeler ve 2014 Yılı Beklentileri” adlı yeni rapor, kuraklığın 2014 yılında ülkemiz tarım ekonomisinde sorunlara yol açabileceğine işaret ediyor.

İlknur Menlik - Sabah.com.tr
imenlik@comart.com.tr

2013 yılında tarım ve gıda piyasalarındaki gelişmelerin değerlendirildiği ve 2014 yılına ilişkin beklentileri içeren rapora göre, ülkemizde tarım sektörü 2012 ve 2013 yıllarında aynı oranda, yüzde 3,1 oranında büyüdü. 2014 yılı tarımsal üretim dönemi ise doğal afetlerle başladı. 2013 yılı Ekim ayından Şubat 2014 sonuna kadarki yağışlar mevsim normallerine göre yüzde 27,4 ve geçen yılın aynı dönemindeki yağışlara göre yüzde 40,4 azaldı. Tarımsal üretim açısından risk oluşturan kuraklık, don ve dolu gibi birçok olumsuzluk bir arada yaşandı.

2007 yılında yaşanan kuraklığın tarımda yol açtığı küçülme göz önüne alınarak yapılan değerlendirmelere göre, doğal afetler bu yıl tarım ekonomisinde sorunlara yol açabilecek. Örneğin, kuraklık yem fiyatlarındaki artışı tetikleyebilecek. Bu etkilerin hayvancılığa da yansıyabileceği ve aynı şekilde gıda sanayinin ham madde tedarikinin olumsuz etkilenebileceği bilgisi de raporda yer almakta.

Rapor, tarımsal ürünlerin üretim seviyesinin, bununla birlikte dönemsel başlangıç ve bitiş stoklarının gözetilerek, dış ticaret de dâhil olmak üzere ürün tedarik politikalarının 'gelecekte olası maliyet artışlarına' maruz kalmadan oluşturulmasının önemli olduğu konusunda da uyarıda bulunuluyor.

2014 yılında tarımda yaşanabilecek iklimden kaynaklanan sorunların çözümü açısından, veriye dayalı tedbirlerin önceden alınmasının önemine dikkat çekilen raporda; bu kapsamda, tarımsal destekleme bütçesinin bir kısmının, ürün bazında yapılan değerlendirmeler kapsamında afet ödemelerine ayrılmasının, bunun yanında, gerektiği takdirde, bütçe imkânları çerçevesinde ek bir kaynağın üretici zararlarını gidermek üzere tahsis edilmesinin üretimin sürdürülebilirliği açısından olumlu olacağı belirtiliyor.

Türkiye'nin yanı sıra komşularımızda ve dünyada ortaya çıkan gelişmelere de yer verilen raporda öne çıkan diğer başlıklar ise şöyle:

2007-2008 dönemi sonrasında düşüşe geçen fiyatlar, 2010 yılında yeniden yükseldi. 2011 yılında ise gıda krizi dönemindeki fiyatların üzerine çıkan tarım ve gıda ürünleri fiyatları arasında en dikkat çekici artış şeker piyasasında görüldü.

2013 yılında ise dünya tarım ürünleri piyasaları önceki yıllara göre daha istikrarlı bir seyir izledi, dolayısıyla tarım ve gıda ürünleri üretim ve fiyatlarındaki dalgalanmalar da düşük seviyelerde seyretti.

ABD, yürürlüğe giren yeni 2014 Tarım Kanunu ile DTÖ Tarım Anlaşmasına aykırılık teşkil eden destekleme uygulamalarını ortadan kaldırmaya başladı. Kanun kapsamında doğrudan ödemeler kaldırıldı. Ancak ürün sigortası kapsamında gelir korunmaya devam ediyor. Ayrıca ABD'li üreticiler, üretimdeki risklere karşı fiyat kaybı ya da tarımsal risk ödemeleri kapsamında korunacak.

Avrupa Birliği tarafında ise, Ortak Tarım Politikasında 2014-2020 dönemi için yenilikler yürürlüğe konuldu. Tarım ve kırsal kalkınma destekleri arasındaki bağ güçlendirilirken, doğrudan gelir ödemeleri daha odaklı, adil ve çevreci şekilde uygulanacak.

2014 yılında kuraklık, don gibi olayların yaşandığı ülkemiz dışında Avustralya, Kanada ve ABD'nin belli bölgelerinde iklime bağlı sorunlar oluştu; bu sorunların kısa vadede piyasalarda önemli oynaklık yaratması beklenmiyor ancak, önümüzdeki dönemde Suriye ve Ukrayna gibi yakın coğrafyamızdaki ülkelerde oluşabilecek, beklentilerin dışında yeni gelişmeler, senaryoları farklılaştıracak.

Suriye'deki savaş ortamı, Türkiye'den Ortadoğu ülkelerine karayoluyla yapılan taze sebze ve meyve ihracatında aksamaya yol açtı. Diğer taraftan, ülkemizden Irak ve Suriye'ye yönelik temel besin maddeleri olan buğday, soğan, patates, şeker, baklagiller gibi ürünlerin ticareti arttı. Sera ürünlerinde ise özellikle Rusya ve Avrupa pazarına yapılan ihracat miktarı yükseldi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kuraklık tarım ekonomisini etkileyecek
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN