Türkiye'nin en iyi haber sitesi

İyi hükümdarla kötü hükümet bile başarır

'Tarihin Sonu' kuramıyla ün yapan Francis Fukuyama, ülkelerin yönetiminde liderin etkisinin önemine dikkat çekti. Fukuyama "Hükümdar iyiyse, kötü hükümet bile hızlı çalışır" dedi

Giriş Tarihi: 16.5.2014
Tarihin Sonu ve Son İnsan kitabıyla adından söz ettiren Stanford Üniversitesi öğretim üyesi Francis Fukuyama, Türkiye'nin içinden çıkmak için çaba harcadığı 'orta gelir' tuzağını aşmaya yönelik ilginç bir konuşma yaptı. İstanbul Sanayi Odası'nın (İSO) 12'nci Sanayi Kongresi'nde konuşan Fukuyama, sözlerine Soma'da vefat eden işçiler için başsağlığı mesajıyla başladı. Hükümetlerin insanların zenginleşmesi için varolduğunu ancak bu zenginleşmenin de daha çok sorgulayan orta sınıf yarattığını söyleyen Fukuyama, Çinliler'in buna 'kötü imparator' problemi dediğini belirtti. Fukuyama "İyi bir hükümdarın altındaki kötü bir hükümet bile pek çok şeyi hızlı yapabilir. Ancak her zaman iyi yönetici bulmak zor" dedi.

DÖNÜM NOKTASINDASINIZ
'Kalkınma Modelleri ve Jeopolitiğin Geri Dönüşü' başlıklı bir konuşma yapan Fukuyama, Türkiye'nin dönüm noktasında olduğunu söyledi. Fukuyama, "Orta gelir statüsünü başarıyla elde ettiniz. Hükümete yönelik protestolar, orta sınıfın yükselişinin kanıtı. Türkiye, şimdiye kadar oluşturduğu herkese açık siyasi sistemi daha da geliştirecek. Büyüme, bu anlayışla mümkün olacak" dedi. Fukuyama, Türkiye'de kadınların işgücüne daha fazla katılması gerektiğini belirtti. Kongre bildirgesinden de bahseden Fukuyama, şunları söyledi: "Kadınlar daha eğitimli. Çalışmaları için cesaretlendirilmeleri şart. Türkiye'nin beşeri sermayesini hızla geliştirmek için bütünsel stratejiye ihtiyacı var."

HER ALANDA KURUMSALLAŞMA TUZAKTAN KURTARIR
Francis Fukuyama, Türkiye'nin orta sınıf tuzağından çıkması için istikrarın devam etmesi gerektiğini söyledi. SABAH'ın sorularını yanıtlayan Fukuyama, Türkiye'nin önemli bir gelişme içine girdiğini ve bunun devam etmesi için her alanda kurumsallaşmanın gerçekleştirilmesi gerektiğini söyledi. Orta sınıf tuzağından kurtulmak için toplumsal güvenin sağlanmasının şart olduğunu belirten Fukuyama "Bunun için de tarafsız hukukun olması gerekiyor" dedi. Türkiye'nin kendini konumlandırması gereken yerin ekonominin her alanındaki kurumsallaşma çalışmaları olacağını vurgulayan Fukuyama, Türkiye'deki aile şirketlerinin sayısının yüksek olduğuna vurgu yaptı. Fukuyama, şöyle konuştu: "Türkiye'de de diğer gelişmekte olan ülkelerde olduğu gibi iş dünyası özellikle aile şirketlerine dayalı. Yapılan işin büyüklüğü aile şirketi olmaktan başka bir boyuta geçtiği zaman bunların kurumsallaşması önemli. Profesyonel yöneticiler devreye girmeli."

BAHÇIVAN: KAPSAMLI VERGİ REFORMU YAPILMASI GEREKLİ
İstanbul Sanayi Odası Başkanı Erdal Bahçıvan, ekonomi başta olmak üzere siyasal ve sosyal birçok alandaki gerçeklerle yüzleşilmesi gerektiğini belirterek, "Yüzleşme cesareti gösterilmediği için 20. yüzyılı kaybettik. 21. yüzyılı da aynı şekilde kaybetme lüksümüz yok" dedi. İnovasyona dayalı büyüme ile yerel ve mikro yatırımların finanse edilmesi gerektiğini söyleyen Bahçıvan, şöyle konuştu: "Finansman için kapsamlı bir vergi reformu zorunludur. Adil vergi reformunun öncelikleri rantların vergilendirilmesi ile kayıt dışılığın önlenmesi olmalı."

TOBB: SANAYİ HARİTASI ÇIKARMAYA HAZIRIZ
Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, Türkiye'nin sanayi haritasını çıkarmaya hazır olduklarını söyledi. Hisarcıklıoğlu, şöyle konuştu: "Bölgesel ve ulusal üretim kapasitesinin tespit edilmesine yönelik veri toplanması için sağlıklı bir envantere ihtiyaç var. Yabancı yatırımları Türkiye'ye çekebilmek amacıyla sektöre özgü yatırım yerlerinin tespit edilmesi ve yatırım envanterinin de çıkarılması gerekiyor. Biz TOBB olarak elimizi taşın altına koymaya hazırız." Hisarcıklıoğlu, hükümetin Ar-Ge için ayırdığı kaynakların artmasını memnuniyetle karşıladıklarını belirtti.

VASATLIKTAN ÇIKMAK İLERİ TEKNOLOJİYLE OLUR
İso Meclis Başkanı Zeynep Bodur Okyay, Türkiye'nin orta gelir tuzağına takılmaması ve sürdürülebilir büyüme için ihtiyaç olan kaynağı sağlamaya devam etmesi gerektiğine işaret etti. Okyay, "Bunun için iyi bir eğitim sistemine, yüksek teknolojik donanıma, cesarete ve kararlılığa ihtiyacı var" dedi. Okyay, Türkiye'nin 820 milyar dolarlık ekonomi olduğu halde bütün dünyada tanınan markalar çıkaramadığı için vasat olduğunu ifade etti. Okyay, "Türkiye ihracatının sadece yüzde 3'ünü ileri teknoloji ürünlerinden yaptığı için az gelişmişlerin sert rekabetine maruz kalıyor. Bu yüzden vasat" dedi.

Pİ SAYISINI VASAT 3 ALANLAR UZAY MADENCİSİ OLAMAZ
Sabah Gazetesi Ekonomi Müdürü Dr. Şeref Oğuz: David Cameron ve Google'un eski başkanı, derin uzay madenciliği şirketini kuralı 1 yıl oldu. Mars'a gidip maden getirmek için pi sayısını virgülden sonra 15 hane almalısın. Bunu vasat 3 alırsan madendeki trafoyu dahi patlatırsın.

KURUMSALLAŞMA VASATLIĞI ÇÖZECEK
İstanbul Ticaret Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Nazım Ekren: Önce zaaflarımızı belirlemeliyiz. Yapılanmayı ekonomik ve finansal alanlara indirgemeyi bırakmalıyız. Özgürlük ve evrensel kurumlar ile vasatlığı çözebiliriz.

BEDEL ÖDEMEK GEREKİYOR
İSO Yönetim Kurulu Üyesi Adnan Dalgakıran: Vasatlığı aşmak için bir bedel ödenmesi gerekiyor. Bundan kaçmadan, bir kurtarıcı beklemeyi bırakmadan vasatlık aşılamaz. Analitik düşünen ve sorgulayan zihinlerle ilerleme sağlanabilir. Doğru insanları bulup, sistemin önüne koyarsak gerçek değişim yaşanacaktır.

ÖZELLER STK'LARI DESTEKLEMELİ
İshak Alaton: Özel sektör şirketleri sivil toplum örgütlerini desteklemeli. Her iki kesim bir araya gelerek eğitim sektöründe devrim yaratmalı.

TOPLUMDA ZİHİNSEL BİR DEVRİM OLMALI
Sen De Gel Derneği Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Betil: Devletten beklemeyi bırakıp kendi kendimizin kurtarıcısı olmalıyız. Toplum genelinde yapacağımız zihinsel bir devrimle vasatlık aşılabilir.

VASATLIĞI BESLEYEN DİNAMİK: KORKU
Konda Genel Müdürü Bekir Ağırdır: Korku kültürü vasatlığı besleyen en önemli dinamiktir. Bütüncül bir ütopya ile ilerlemenin önündeki engellerin aşılabileceğine inanıyorum.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İyi hükümdarla kötü hükümet bile başarır
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN