Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Ülker Russell Stover'a talip

Giriş Tarihi: 18.5.2014

2008'de Godiva'yı, geçen yıl da DeMet's'i alan Ülker ailesi, bir başka çikolata devini daha gözüne kestirdi. Şirket, ABD'nin en büyük kutu çikolata üreticisi Russell Stover'ı almak için 1 milyar doları gözden çıkardı

2008'de dünyaca ünlü çikolata markası Godiva'yı alarak ABD'ye adım atan, geçen yıl ise DeMet's'i bünyesine katan Ülker Ailesi, rotasını bir başka deve çevirdi. Ülker ailesinin şirketi Yıldız Holding, ABD'nin en köklü çikolata markalarından biri olan Russell Stover için masaya oturdu. Yıldız Holding, ABD'nin en büyük paketli çikolata şirketi olan Russell Stover'ı satın almak istiyor. Yıldız Holding'in Russell Stover'a 1 milyar dolar teklif ettiği belirtiliyor. Görüşmelerin ilk ayağının tamamlandığı, gelecek hafta ise sonucun açıklanacağı konuşuluyor. Russell Stover Candies'in satın alma masasında Yıldız Holding'in ünlü bir rakibi var. ABD'li haber ajansı Dow Jones ve Wall Street Journal'a göre Kit Kat markasının sahibi olan Hersheys Company, Russell Stover'ı almak için Yıldız Holding'le kıyasıya rekabete girmiş durumda.

EN BÜYÜK SATIN ALMA OLACAK
Ülker ailesi, görüşmeleri başarıyla tamamlarsa bir Türk şirketin yurtdışındaki en büyük satın almasına imza atmış olacak. 2008'de premium çikolata markası Godiva'yı 850 milyon dolara alan Ülker ailesi, 1 milyar dolarla kendi rekorunu da kırmış olacak. Geçen yıl ABD'nin bir başka ünlü çikolata markası DeMet's Candy şirketini 221 milyon dolara satın alan Ülker ailesi, Russell Stover'a da sahip olursa ABD'deki üç yatırımı için ödediği meblağ 2.1 milyar dolara çıkacak. Yıldız Holding'in amiral gemisi olan Ülker Bisküvi, Borsa İstanbul'da 2.6 milyar dolar üzerinden işlem görüyor. Ülker ailesinin, bu satın almayla ABD'deki varlığı Ülker Bisküvi değerine ulaşacak.

ELVİS'LE MEŞHUR OLDU
Merkezi Kansas City olan şirketin kurucusu kimyager Russell Stover, 1921'de şekerleme pazarına adım attı. Dünyanın ilk çikolatalı dondurmasını da yapan ABD'li kimyager, eşi Clara Stover ile birlikte kendi evinde çikolata üretimine başladı. 20 ülkede faaliyet gösteren firmanın 40 satış mağazası var. 70 bin noktada ürün satışı gerçekleştiren, şekerlemede ABD'nin en büyük üçüncü firması olan Russell Stover, kutu çikolatada ise pazarın yüzde 60'ına sahip. Whitman's, Pangburn's markaları da bulunan şirket satışlarındaki en büyük başarıyı ise ünlü sanatçı Elvis Presley kutulu çikolatayla yakaladı. 600 milyon dolar ciro yapan şirket, satış için şubat ayında Goldman Sachs'a yetki vermişti.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Ülker Russell Stover'a talip
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN