Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Shell dayanıklı kentler için tasarruf planlıyor

Shell CEO'su Ben van Beurden, artan kentli nüfusa karşı şehirlerin dayanıklı olması gerektiğini söyledi. Shell, bunun için yakıt tasarrufu sağlayan araçları örnek gösterdi

Giriş Tarihi: 19.5.2014
2050'de 9 milyara ulaşması beklenen dünya nüfusunun yüzde 75'inin kentlerde yaşayacağı tahmin ediliyor. 2025'e kadar her beş kişiden birinin megakentlerde yaşacağı hesaplandığında şehirleri enerji kaynakları anlamında ciddi bir risk bekliyor. Tüm bu gelişmelere hazırlık çalışmalarının şimdiden yapılması gerektiği gerçeğinden yola çıkan Shell, 'Bugünkü Gelişime Birlikte Güç Vermek' başlıklı forumlar düzenleyerek çözüm yollarını tartışıyor. Üç yıldır düzenlenen forumun Rotterdam'daki son ayağında "dayanıklı şehirler" yaratmak için enerji, su ve gıda kaynakları üzerindeki baskıların nasıl azaltılacağı konuşuldu. Uluslararası Enerji Ajansı Başekonomisti Fatih Birol'un da konuşmacı olarak katıldığı forumda Shell CEO'su Ben van Beurden, toplumların şehirleri daha dayanıklı hale getirmek için harekete geçebileceğini ifade etti.

SEKTÖREL İŞBİRLİĞİ ŞART
Shell Türkiye Ülke Başkanı Ahmet Erdem ise etkili bir sürdürülebilirlik ve dayanıklı şehirler için sektörlerin işbirliğine gitmesi gerektiğinin altını çizdi. "Hızlı gitmek istiyorsan yalnız, uzağa gitmek istiyorsan birlikte ol" sözünü hatırlatan Erdem, geleceğin şehirlerinin bu mantıkla dayanıklı hale geleceğini vurguladı. Türkiye'nin Shell'in büyüme stratejisinde ilk beş ülke arasında yer aldığını anlatan Erdem, nüfusu hızla artan ülkemizde de kaynak kullanımına dikkat etmek gerektiğini ifade etti. Shell'in Ar-Ge çalışmalarına yılda 1.5 milyar dolarlık yatırım yaptığını anlatan Erdem, "Bu çalışmalarda enerji tasarrufu sağlayacak ürünlerin geliştirilmesine öncelik veriliyor. Doğalgazın LNG'ye dönüşümü bunlardan biri" dedi.

1 LİTREYLE KAÇ KİLOMETRE GİDERSİN?
Shell, Rotterdam'da 65 yıllık tasarruf yarışmasının Avrupa ayağını gerçekleştirdi. Türkiye'den 16 takımın katıldığı yarışmada lise ve üniversiteli gençler, bir litrelik yakıtla en uzağa gidecebilecek çevreci otomobil tasarımlarını piste çıkardı. Shell Eco-Maraton'da yarışan 12 üniversite ve iki liseden 300 Türk genci bir yıllık çalışmalarının sonucunu Shell mühendislerinin değerlendirmesine sundu. Bu yıl ki Shell Eco- Maraton'da 3 bin öğrenci yarıştı.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Shell dayanıklı kentler için tasarruf planlıyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN