Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Cari açık 50 milyar doların altına inecek

Giriş Tarihi: 20.5.2014 16:17 Güncelleme Tarihi: 20.5.2014 16:18

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, bu yılın ilk üç ayında cari açığın geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 31 düştüğünü belirterek, "Bizim hükümet olarak bu yılki hedefimiz 50 milyar dolardı, ilk çeyrekteki rakamımız 11 milyar dolardır. Cari açığımızı 50 milyar doların altına rahat şekilde çekeceğimizi hep beraber göreceğiz" dedi.

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, Türkiye'nin birinci çeyrekteki büyümesinin, 2013'ün son çeyreğindeki büyümesinden daha yüksek olacağını belirterek, " Türkiye'nin bu yıl ile ilgili büyümesini göreceksiniz, haziran ayından sonra, eksiye doğru revize edilen tüm o büyümeler tıpış tıpış her biri tekrar yukarıya doğru revize edilecektir" dedi.

Başbakanlık Türkiye Yatırım Destek ve Tanıtım Ajansı (TYDTA) ev sahipliğinde düzenlenen "Türkiye Yatırım Zirvesi" nde konuşan Zeybekci, sözlerine Soma'da hayatını kaybedenlere başsağlığı dileyerek başladı.

Zeybekçi, Türkiye'nin Soma'da yaşanan olumsuzluklardan ders çıkaracağını, aynı hataları tekrar etmeyeceğini ve madencilik sektörüyle ilgili yeni bir düzenlemeye gideceğini söyledi.

Türkiye'nin son 33 yılda dış ticaretini yüz kat artırdığına vurgu yapan Zeybekci, insanların yarınını planlayamadığı bir ortamda Türkiye'nin 2023 hatta 2071 hedeflerini planlar hale geldiğini dile getirdi.

Zeybekçi, Türkiye'nin 2003-2013 yılları arasında aldığı doğrudan yabancı yatırım tutarının 140 milyar doları geçtiğini vurgulayarak, "Türkiye'nin aldığı bu yatırımın büyük bir bölümü Avrupa'dan geldi. Türkiye'yi bizim anlatmak gibi bir ihtiyacımız var. Türkiye bir başarı hikayesi yazdı ve anlatacak çok şeyi var. 2023'te dünyanın ilk 10 ekonomisinden biri olmak gibi bir hedefimiz var. Bu küresel kriz ortamına rağmen 2023 hedeflerine kararlıkla ilerliyoruz" diye konuştu.

Türkiye'nin ihracatını 2023'te 500 milyar dolara çıkarmayı hedeflendiklerini anlatan Zeybekci, şöyle devam etti:

"Türkiye olarak bugüne kadar edilgen bir ekonomiye sahiptik. Fason üretim yapan bir ülke olarak bugünkü ihracatı sağladık. Türkiye olarak, atalarımızın bize bıraktığı bu coğrafyada tüketim alışkanlıklarını belirlemekle ilgili çok büyük bir avantajımız var. Türkiye ve İstanbul markası çok çok büyük bir prestij haline geldi. Dolayısıyla bu coğrafyada kendi tüketim ağlarımızı kurup, kontrol edebiliriz. Bugün turizmde altıncı ülkeyiz ama bundan sonra hedefimiz ilk üçe doğru gitmektir. Bunun için müthiş zenginliklerimiz ve avantajlarımız var. Türkiye son 10 yılda hemen hemen her iline havaalanı yaptı. Türkiye'nin ulaşılamayan köşesi kalmadı ve duble yollar yapıldı. Şu an Türkiye (ihracatta) 152 milyar dolara geldi ama onun etrafında dolanıyor. 2008 krizinden itibaren Türkiye'ye bakarsanız, 130-152 milyar dolar arasındaki o yerde biraz fazla oyalanmaya başladı."

Zeybekci, ihracatın içindeki yüksek teknoloji ürünlerini yüzde 4'ten yüzde 20'ler seviyelerine çıkarmak için çok önemli teşvikler verdiklerini belirterek, Ar-Ge ile inovasyona çok önem verdiklerini ve milli geliri 2003'ten bu yana 3,6 kat arttıklarını vurguladı.

Türkiye'nin 2023 hedeflerine ulaşması için enerji üretimini artırması gerektiğine işaret eden Zeybekci, "Türkiye gelecek 10 yılda birçoğu yenilenebilir enerji olmak üzere 150 milyar dolarlık yatırımı yapmak zorunda. Türkiye bir o kadar da yatırımını ulaşım alanında yapmak zorunda. Türkiye'nin yapı stoku ile ilgili çok önemli bir karar aldık. Türkiye gelecek 10 yıl boyunca mevcut yapı stokunu rehabilite edecek. 100 milyarlarca dolarlık bir kentsel dönüşümü gerçekleştirecek. Türkiye, konut ve inşaat alanında çok önemli fırsatlar sunan bir ülke. Türkiye'nin şu an dışarıdan aldığı müteahhitlik hizmeti işlerinin toplamı 284 milyar dolara ulaştı. Türk müteahhitleri dünyada ikinci sıraya geldi. Amacımız ilk sıradaki Çin'i geçmek. Türk müteahhitleri bu alanda destanlar yazıyor. Biz de müteahhitlerimizin yurt dışındaki projeleri için finansman konusunda önlerinin açılması adına aktif roller üstleneceğiz" değerlendirmesinde bulundu.


"BU YIL İÇERİSİNDE TÜRKİYE YÜZDE 4 VE HATTA DAHA ÜZERİNDE BÜYÜYECEKTİR"

Zeybekci, Türk sanayicisi ve yatırımcısını dünyanın neresinde olursa olsun hammadde ihtiyacını sürdürülebilir bir şekilde garanti altına almak istediklerini belirterek, "Ara malı ihtiyacımızı gidip o ülkelerde üretmekle ilgili artık Türk yatırımcılarımızı ve sanayicilerimizi 3. ülkelerde yatırım yapmak üzere teşvik ediyoruz" diye konuştu.

Türkiye'nin birçok alanda hedeflerinin dünyada birinci olmak olduğunu ifade eden Zeybekci, şunları söyledi:

"2014 yılında Türkiye'nin büyüme hızının düşeceğine dair son dönemlerde farklı görüşler var, bunlar da eminim teknik çalışmalara dayanarak yapılıyordur. Bazı kredi derecelendirme kuruluşları, OECD, Dünya Bankası, IMF gibi Türkiye'nin büyümesini aşağı yönlü revize ederek yüzde 2,2 ile yüzde 2,8 arasında düşürdü. Bu yıl içerisinde Türkiye yüzde 4 ve hatta daha üzerinde büyüyecektir. Türkiye 2013 yılı son çeyreğinde yüzde 4'ün üzerinde büyüdü. Türkiye'nin 2014'ün ilk çeyreğindeki kapasite kullanım oranlarıyla geçen yılın aynı döneminde kapasite kullanım oranlarına bakıldığında Türkiye kapasite kullanım oranını yüzde 5 artırdı."

Zeybekci, Türkiye'de 4-5 OSB'deki elektrik tüketiminin miktarına bakıldığında ikinci çeyrek ve üçüncü çeyrek ile ilgili öngörülerin alınabileceğini vurgulayarak, "Türkiye'nin birinci çeyrekteki büyümesi, 2013'ün son çeyreğindeki büyümesinden daha yüksek olacaktır. Ekonomi Bakanı olarak bunları iddialı şekilde konuşmak belki risklidir ama içinden gelen birisi olarak söylüyorum. Türkiye'nin bu yıl ile ilgili büyümesini göreceksiniz haziran ayından sonra eksiye doğru revize edilen tüm o büyümeler tıpış tıpış her biri tekrar yukarıya doğru revize edilecektir" şeklinde konuştu.

Zeybekci, Türkiye'nin ihracata dayalı büyümeyi güçlü şekilde gerçekleştirdiğini dile getirerek, Türkiye'de ihracatın büyümeye katkısının yüzde 2,5 civarında olacağını söyledi.


"KURLARDAN KAYNAKLI HİÇBİR ENFLASYON RAKAMI ORANI BİZİM ENFLASYON RAKAMIMIZIN ÜZERİNE GELMEYECEKTİR"

Zeybekci, Türkiye Yatırım Zirvesi'nde yaptığı konuşmada, bazı uluslararası kurum ve kuruluşların Türkiye'deki enflasyonun yüksekliğinden bahsettiğini belirterek, "Ekonomi Bakanı olarak enflasyonun iyi olduğunu söylemeyeceğim, enflasyon iyi bir şey değildir ama enflasyon bir sonuçtur. Türkiye'de şu an yaşanan enflasyon, talep enflasyonu değildir" diye konuştu.

Türkiye'de maliyet enflasyonu olduğunu ifade eden Zeybekci, 2013 yılında son 50 yılın en düşük enflasyonunun yakalandığını, ondan sonra mayıs ayından itibaren başlayan huzursuzluktan dolayı Türkiye'de ekonomik olmayan, spekülatif ortamdan kaynaklanan maliyet enflasyonu yaşandığını söyledi.

Zeybekci, döviz kurları sebebiyle enflasyonda artış görüldüğünü, bunun da etkisinin mayıs ayı itibariyle bittiğini anlatarak, şunları kaydetti:

"Artık mayıstan itibaren kurlardan kaynaklı hiçbir enflasyon rakamı oranı bizim enflasyon rakamımızın üzerine gelmeyecektir. Bizim maliyet enflasyonumuzu etkileyen faizlerden kaynaklanmaktadır. Türkiye'de faizlerin gelecek enflasyon beklentisi doğrultusunda Türkiye'de enflasyonun 2014 sonu itibariyle yüzde 7'ler seviyesine, 2015-2016 döneminde de yüzde 5'ler seviyesine çekeceğimize inanıyoruz. Bu yılın ilk üç ayında cari açık geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 31 düştü. Bizim bu yılki hedefimiz, hükümet olarak hedefimiz 50 milyar dolardı, ilk çeyrekteki rakamımız 11 milyar dolardır. Cari açığımızı 50 milyar doların altına rahat şekilde çekeceğimizi hep beraber göreceğiz."

Bakan Zeybekci, Avrupa Birliği'nin (AB) üçüncü ülkelerle yaptığı STA'lardan rahatsız olunmaya başlanıldığını dile getirdi.


AYCI: "İBRE TÜRKİYE'Yİ VE TÜRKİYE'NİN İÇİNDE BULUNDUĞU BÖLGEYİ İŞARET EDİYOR"

Başbakanlık Türkiye Yatırım Destek ve Tanıtım Ajansı ve Dünya Yatırım Ajansları Birliği'nin (WAIPA) Başkanı İlker Aycı da, WAIPA'nın iki yıllığına başkanlığına seçildiğini hatırlatarak, 20 yıldır merkezi Cenevre'de olan birliğin merkezinin İstanbul'a taşındığını söyledi.

Aycı, artık yatırımların merkezinin Batıdan Doğuya doğru kaydığına işaret ederek, ibrelerin Türkiye'yi ve Türkiye'nin içinde bulunduğu bölgeyi işaret ettiğini söyledi.

"Dünyada yatırım konuşulacaksa bunun adresi Cenevre değil İstanbul olmalı" şeklinde kendilerine bir hedef koyduklarını vurgulayan Aycı, bu hedef için ekip olarak çalıştıklarını ve çalışmaya devam ettiklerini söyledi.

Zirveye katılan yabancı yatırımcılara, Türkiye'de yatırım konusunda doğru mesajları vermek ve onları yönlendirmek için her türlü ortamın ve imkanın sağlandığını anlatan Aycı, "Zirveden Türkiye'nin enerji, altyapı, gayrimenkul gibi alanlarda sahip olduğu ve sunduğu imkanları tartışacağız. Türkiye son 11 yılda dünyanın en önemli yatırım destinasyonlarından biri oldu" dedi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Cari açık 50 milyar doların altına inecek
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN