Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Alman kafası

Tıpkı Gezi olayları ve 17 Aralık operasyonu gibi Soma faciasını da kullanarak Türkiye karşıtlığında çizgiyi aşan Almanlar'ın kafası bulandı. Başbakan Erdoğan'ın ziyareti öncesinde basın organlarıyla siyasetçiler küstahça açıklamalar yapıyor. İş dünyası ise Türkiye'yi kaybetmemek için adımlar atıyor

Giriş Tarihi: 21.5.2014
Gezi olayları, 17 Aralık operasyonu ve Soma faciası... Hepsinde küstahça Türkiye karşıtlığı yapan Almanlar, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın ziyareti öncesinde çizmeyi iyice aşmış durumda. Alman basını, "Cehenneme git" diyecek kadar terbiyesizleşirken, ülkenin siyasetçileri ekonomik ambargo tehdidi savuruyor. Alman iş dünyası ise kendi siyasetçilerini ve basınını takmıyor.

1- Teknoloji ihracatına denetim

Almanya Başbakan Yardımcısı ve Ekonomi Bakanı Sigmar Gabriel dün teknolojik ürünlerin Türkiye ve Rusya'ya ihracatına daha sıkı denetleme getireceklerini belirterek, "Buna artık izin vermeyeceğiz" dedi. 22 Eylül 2013'te yapılan federal seçimlerden sonra CDU/ CSU ve SPD arasında kurulan üçüncü Merkel Hükümeti'nde Şansölye'nin yardımcısı olarak çalışan aynı zamanda ekonomi bakanlığı da yapan Sigmar Gabriel, NATO üyesi Türkiye ve Rusya'nın ihracat yapılmayacak ülkeler arasında olduğunu söyledi.

OTORİTER İDDİASI

Alman basınına konuşan Sosyal Demokrat Parti Genel Başkanı Gabriel, otoriter rejim olarak adlandırdığı Türkiye ve Rusya için halka sadece tank ya da makineli tüfekle değil aynı zamanda internet gözetleme teknolojileriyle de baskı uyguladığını ileri sürdü. Gabriel "İnternetin özgürlüğünü savunmak isteyenler, internet kullanıcılarını gözetleyen ve böylece en temel insan haklarını çiğneyen bu tarz rejimlerin eline teknoloji veremez" dedi.

2- MAN üretimini Türkiye'ye kaydıracak


Alman kamyon üreticisi MAN, ülkedeki otobüs fabrikasını da kapatarak üretimini, işçilere ödenen ücretlerin daha düşük olduğu Türkiye'ye kaydıracak. MAN tarafından yapılan açıklamada, üretimin kaydırılmasından etkilenecek 420 işçiye ise ana şirket Volkswagen'in Almanya'daki birimlerinden birinde çalışmalarının teklif edileceği belirtildi. Açıklamaya göre, Almanya'nın Plauen şehrinde şehirlerarası kullanıma ve kamu hizmetlerine yönelik olarak üretilen otobüslerin montajı Mart 2015'ten itibaren Ankara'da gerçekleştirilecek. Türkiye'de imalat sanayisinde işçi başına saat ücreti 5.17 ile Almanya'daki ücret olan 36.98 euronun yedide biri seviyesinde bulunuyor.

Avrupa'da savaş çığırtkanlığı yapmıştı

SIgmar Gabriel daha önce de Rusya aleyhinde ilginç açıklamalar yapmıştı. Avrupa'da savaş başlayabileceğini söyleyen Gabriel, Rusya'yı ekonomik yaptırımla tehdit etmişti. Gabriel, "Rusya nihayet gerilimin sona ermesini sağlamaya hazır değilse, o zaman Avrupa ve Almanya'nın üçüncü kademe yaptırımı devreye sokmaya hazır olduğunu hesaba katmalı" değerlendirmesinde bulunmuştu. Gabriel ayrıca mart ayında Ukrayna krizinden dolayı, Rusya'ya silah holdingi 'Rheinmetall' tarafından gönderilecek 120 milyon euroluk tatbikat merkezinin satışını durdurmuştu.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Alman kafası
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN