Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Faiz lobisine soruşturma

Faizleri ortak belirleyerek tüketicilerin parasını çalan, ABD ve İngiltere'nin rekor ceza kestiği dev bankalara bir soruşturma da Avrupa'dan geldi

Giriş Tarihi: 21.5.2014
Faizleri ortak belirleyerek tüketicilerin ve devletlerin parasını çalan, ABD ve İngiltere'nin rekor ceza kestiği bankalara bir soruşturma da Avrupa Komisyonu'ndan geldi. Euro faiz oranı türevlerinde (Euribor) kartel oluşturduklarından şüphelenilen Amerikan JPMorgan, İngiliz HSBC ve Fransız Credit Agricole hakkında da soruşturma başlatıldı. Komisyon, "üç bankanın euro faizi türevlerinde normal fiyatlandırma bileşenlerini tahrif etmeye dönük gizli anlaşmaya dayalı şema uyguladığı" konusunda endişeleri bulunduğunu duyurdu. Komisyon, bankaların savunmalarını dinleyeceği soruşturma neticesinde faiz karteli oluşturulduğuna kanaat getirirse JPMorgan, HSBC ve Credit Agricole'e yıllık küresel cirolarının yüzde 10'una kadar para cezası uygulayabilecek. AB Komisyonu aralıkta 6 bankaya faiz karteli oluşturdukları gerekçesiyle 1.7 milyar euro para cezası kesmişti. Suçlarını kabul eden bankaların cezalarında yüzde 10 indirime giden komisyon, rakamlara itiraz eden Credit Agricole, HSBC ve JPMorgan hakkındaki incelemeyi sürdürüyordu.

YERLİ LOBİYE 'DEVEDE KULAK' CEZA

Avrupa'da faizde manipülasyon yapan bankalar ağır para cezalarına çarptırılırken, Türkiye'de ise faiz lobisi devede kulak kalacak cezalarla karşılaşmıştı. Rekabet Kurumu, faizde anlaşarak rekabeti engelleyen 12 bankaya 1.12 miyar lira ceza vermişti.

CREDIT SUISSE'E 2.5 MİLYAR $ CEZA

ABD Adalet Bakanı Eric Holder, Credit Suisse'in Amerikalılar'ın vergi kaçırmalarına yardımcı olma suçlamasını kabul ettiğini ve 2.5 milyar dolar ceza ödeyeceğini söyledi. Holder bankanın 20 yıldan beri böyle bir suçlamayı kabul eden en büyük banka olduğunu belirtti. New York Bankacılık Düzenleme Kurumu'nun yaptığı açıklamaya göre, İsviçre'nin ikinci büyük bankası olan Credit Suisse'in eyalette bankacılık yapma lisansı iptal edilmeyecek. Bankanın üst yönetimi ise görevde kalmayı sürdürecek. Holder düzenlediği basın toplantısında, "Bu dava, büyüklüğü veya küresel etkinliği ne olursa olsun hiçbir finansal kurumun yasaların üzerinde olamayacağını gösterdi" dedi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Faiz lobisine soruşturma
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN