Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Lobi edepsizleşti

Merkez Bankası'nın faiz indirmesini engellemek isteyen lobi, 301 kişinin hayatını kaybettiği Soma faciasını bile kullandı. Merkez'i zorda bırakmak isteyen lobi, bir yandan da doları yükselterek aba altından sopa gösterdi

Giriş Tarihi: 22.5.2014
ABD ve Avrupa'da, faiz oranlarını manipüle ederek vatandaşı soyduğu için rekor para cezasına çarptırılan faiz lobisi, Türkiye'de zıvanadan çıktı. Merkez Bankası'nın faiz kararını vereceği bugünkü toplantısı öncesinde adeta Türkiye'ye savaş açtı. Türkiye'yi yasa boğan Soma faciasını bile amacına alet etmek için kullanma edepsizliğinde bulunarak "Bu kadar da olmaz" dedirtti. Merkez'in faiz indirimini engellemek isteyen lobi, Soma'daki facianın ardından Cumhurbaşkanlığı seçimi öncesinde Türkiye'de siyasi gerilimin artacağını ileri sürdü. Türkiye'de yerel seçim sonrasında oluşan iyimser havayı görmezden gelerek siyasi risk priminin artacağını ve bu nedenle de Merkez'in faiz indirmemesi gerektiği şeklinde ipe sapa gelmez yorumlarla bir bakıma tehditte bulundu. Seçim öncesi ve sonrasında Türkiye'ye artan yabancı ilgisi lobinin bu iddiasını çürütüyor. Borsa İstanbul'a mart ve nisan aylarında 1.1 milyar dolar yabancı girişi oldu. Cari işlemler verilerine göre de kaynağı belirsiz para girişi de martta 2.4 milyar dolara çıktı.

'DOLAR ALIRIZ' TEHDİDİ
Ocaktaki yüksek oranlı faiz artırımının bir numaralı gerekçesi TL'deki belirgin değer kaybı olmuştu. Fakat, mart ortasından bu yana siyasi istikrarın süreceği beklentisi ile Türkiye'ye para girişi artarken, dolar da 2.06 TL ile 4.5 ayın en düşük seviyesine geriledi. Bu durum, faiz lobisini de harekete geçirdi. Merkez Bankası'nın faiz indirim ihtimalinin artması üzerine, art arda yapılan olumsuz yorumlarla dolar 2.12 TL'ye kadar çıktı. Merkez Bankası'na, adeta 'faiz indirirsen, dolar alırız' mesajı verildi. Lobi, ABD Merkez Bankası'nın tahvil alım programını azaltmasını da kullanarak, indirimin önünü kesmeye çalışıyor. Faizde bu gelişmeler olurken Borsa İstanbul da dün altı ayın rekorunu kırdı. BIST 100 endeksi günü 76.454 puandan tamamladı.

67 BİN KİŞİNİN CEBİ DOLDU
Türkiye'de mart sonu itibarıyla 904.4 milyar TL'ye ulaşan toplam mevduatın, 452 milyar lirası, hesap büyüklüğü 1 milyon liranın üzerinde olan 67 bin 562 kişiye ait bulunuyor. 17 Aralık darbe girişiminin ardından faizlerde yaşanan hızlı yükseliş, bu kesimin ekmeğine adeta yağ sürmüştü. Mevduattan elde edilen faiz geliri, geçen yılın ilk çeyreğine göre yüzde 38 artarak 12.7 milyar TL'ye ulaştı. Avrupa Merkez Bankası negatif mevduat faizine geçmeye hazırlanırken, ABD Merkez Bankası da düşük faize devam ederken, TCMB'nin de Türkiye'yi en yüksek faiz veren ikinci ülke konumundan çıkarması gerekiyor.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Lobi edepsizleşti
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN