Dünyaya temel atıyoruz

Türk firmalarının yurtdışı atağı sürüyor. TAV 8 milyon yolcu kapasiteli Zagreb Havalimanı'nın yeni terminalinin, Rönesans ise Rusya'da 450 milyon dolarlık sanayi bölgesinin temelini dün attı

Giriş Tarihi: 23.5.2014
Yurtdışında yatırım yapan Türk firmalarının sayısı hızla artıyor. TAV Havalimanları'nın içinde yer aldığı ZAIC konsorsiyumu, Hırvatistan'ın Zagreb Havalimanı'nın kapasitesini yıllık 8 milyon yolcuya çıkaracak yeni yolcu terminalinin yapımına başladı. Rusya'da birçok sektörde faaliyet gösteren Rönesans Holding'e bağlı Rönesans İnşaat ise St. Petersburg Kola Endüstriyel Park Projesi'nin temelini düzenlenen bir törenle attı. Toplam 450 milyon dolarlık yatırım, farklı sektörlerde faaliyet gösteren KOBİ'lerin üretim yapmalarına imkân sağlayacak.

TAV YÜZDE 15 HİSSE SAHİBİ

TAV, yüzde 15 hisseyle parçası olduğu konsorsiyumda Zagreb'in işletmesini 2042'ye kadar sürdürecek. Terminalin temel atma törenine Hırvatistan Başbakanı Zoran Milanovic, hükümet üyeleri, yerel yöneticiler ve Türkiye'nin Zagreb Büyükelçisi Burak Özügergin'in de aralarında bulunduğu konuklar katıldı. TAV Havalimanları İcra Kurulu Başkanı Sani Şener, Zagreb'in Avrupa'nın önemli çekim merkezlerinden biri olması yolunda önemli bir adım atıldığını belirterek, "Yeni yolcu terminali modern mimarisi ve son teknolojiye sahip altyapısıyla Zagreb'i bölgenin de öne çıkan havalimanlarından biri haline getirecek" dedi.

8 MİLYONLUK YOLCU KAPASİTESİ

Kamu-özel sektör işbirliğiyle hayata geçirilen projeyle yolcu kapasitesi 2 milyondan önce 5 milyona, nihai olarak da 8 milyona çıkarılacak. 2016 sonunda tamamlanması planlanan yeni terminal 65 bin metrekare alana sahip olacak.

RUS KOBİ'LERİNE ÖZEL ÜRETİM PARKI
Rönesans İnşaat Rusya'da St. Petersburg Kola Endüstriyel Park Projesi'nin temelini attı. Rönesans Holding Başkanı Erman Ilıcak, "Proje, Türkiye-Rusya ekonomik ilişkilerine ve ortak yatırımlara çok büyük ivme kazandıracaktır" dedi. Rönesans İnşaat'ın üstlendiği projenin ana amacı, farklı sektörlerdeki KOBİ'ler için bir endüstriyel park kurmak. 123 hektar alana kurulacak park, 50'ye yakın şirkete yatırım yeri sağlarken, 5 bin ek istihdam yaratacak. 2020'de tamamlanacak ve toplam 450 milyon dolara mal olacak parkta sanayi bölgelerinin yanı sıra lojistik tesisler, ofis binaları ve destek birimler de yer alacak. Projenin altyapı yatırım tutarı ise 80 milyon dolar.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Dünyaya temel atıyoruz
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN