Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Yetmez ama evet

Giriş Tarihi: 23.5.2014

Faizi artırırken cesur davranan Merkez, sadece yarım puanlık indirim yaptı. İş dünyası adımı yeterli bulmadı

Ocak ayında yaptığı olağanüstü toplantıda 5.5 puanlık rekor artırımla Türkiye'yi dünyanın faizi en yüksek ikinci ülkesi haline getiren Merkez Bankası, dün faiz lobisini bile şaşırtan bir karara imza attı. Kurul, politika faizini yüzde 10'dan 9.5'e düşürürken, diğer faiz oranlarında değişiklik yapmadı. Soma'daki faciayı bile faiz indirimini engellemek için kullanmaktan çekinmeyen lobinin 'doları yükseltiriz' tehditlerini görmezden gelen Merkez Bankası Para Politikası Kurulu, politika faizi olan bir hafta vadeli repo faiz oranında bir yıl sonra indirime gitmiş oldu. Lobiyi bile şaşırtan indirime rağmen, Türkiye Brezilya'nın ardından faizi en yüksek ikinci ülke olmaktan kurtulumadı. İş dünyası, faiz indiriminde, artırımda olduğu gibi cesur davranamayan Merkez Bankası'nın önümüzdeki süreçte daha fazla indirim yapmasını bekliyor. Özellikle küresel bazda faiz oranlarının düşük olacağı bir döneme girilirken, Türkiye'de faizin hâlâ yüksek olması, yatırım ve üretimin önünde engel olarak duruyor.

İNDİRİM TATMİN ETMEDİ
Dünkü faiz indirimine rağmen Merkez Bankası'nın çekingen davranması tepkilere yol açtı. Enflasyonun mayıstan sonra düşmeye başlayacağı neredeyse kesinleşirken, seçim sonrasında siyasi istikrar kalıcı hale geli. Döviz kurlarındaki hareketlilik azalırken, kredilerdeki büyüme de düştü. En önemlisi de küresel düzeyde faiz oranlarının daha düşük bir seviyede kalacağı bir dönemde, Merkez Bankası'nın sadece yarım puanlık indirim yapması yeterli karşılanmadı.

MÜSİAD: YETERLİ DEĞİL
Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD), faiz indirimi sonrasında yaptığı açıklamada indirim kararının olumlu ama oranın yeterli olmadığını bildirdi. Açıklamada, "Merkez Bankasının sergilediği faiz indirimini olumlu karşılıyoruz. Bununla birlikte indirim oranını yeterli görmediğimizi de ifade etmek isteriz. Enflasyon rakamlarında muhtemel bir düşmeyle birlikte Merkez Bankası'nın daha cesur bir indirime gideceğini bekliyoruz" denildi.

CESUR DAVRANMADI
Politika faizinde yapılan yarım puanlık düşüşü az bulduğunu belirten Siyaset, Ekonomi ve Toplum Araştırmaları Vakfı (SETA) Ekonomi Direktörü Erdal Tanas Karagöl, kendisinin 1 puanlık düşüş beklediğini söyledi. Merkez Bankası'nın bu konuda cesur olmadığını öne süren Karagöl, "Maalesef Merkez Bankası bir kaç gündür çokça söylenen, 'faiz düşerse kurlar yükselir' söylentilerine teslim olmuş görünüyor. Acilen bu yaklaşımı terk etmeleri, cesaretli olmaları lazım" diye konuştu.

FAİZ ORANLARI
* Politika faizi: 9.5
* Gecelik marjinal fonlama: 12
* Gecelik borç verme: 11.5
* Borçlanma faizi: 8

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Yetmez ama evet
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN