Vodafone'dan 2 yılda 2 milyarlık yatırım hedefi

Giriş Tarihi: 24.5.2014

Vodafone Türkiye, dijital dönüşüm kapsamında 2 yılda 2 milyar liralık yatırım yapmayı planlıyor

Vodafone Türkiye, bireylerden kurumlara, sosyal hayattan ekonomik yaşama Türkiye'nin uçtan uca dijital kalkınması hedefiyle ilan ettiği Dijital Dönüşüm Hareketi'ne yatırımı sürdürecek. Mart 2014 tarihi itibarıyla sona eren finansal yılında da büyük başarı yakalayan şirket, toplam gelirlerini yüzde 17 artırarak 6.4 milyar TL'ye, pazar payını yüzde 33.4'e çıkardı. Faiz, Amortisman ve Vergi Öncesi Kârını (FAVÖK), yüzde 27 artışla bugüne kadarki en yüksek seviye olan 1.1 milyar TL'ye yükselten Vodafone, Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu tanımına göre 20 milyon abone sayısına ulaşarak bu alanda da rekora imza attı.

6 AYDA 566 MİLYON TL YATIRIM

Vodafone Türkiye CEO'su Gökhan Öğüt, Dijital Dönüşüm Hareketi'nde adımlarını hızlandıracakları bir döneme girdiklerini söyledi. Bu alandaki hedefleriyle ilgili bilgi veren Öğüt, "Yapacağımız yatırımlara Vodafone Grubu'nun Spring Projesi için Türkiye'ye ayırdığı yatırım miktarı da eklenecek. Böylece önümüzdeki iki yılda toplamda 2 milyar TL'nin üzerinde yatırımı Türkiye'nin dijital geleceği için harcamayı planlıyoruz" dedi. Vodafone Türkiye olarak Dijital Dönüşüm Hareketi'nin ilanı ile 2013-14 mali yılının son 6 ayında teknoloji, hizmet ve sosyal başlıklarında toplam 566 milyon TL'lik yatırım yaptıklarını açıklayan Öğüt, şöyle konuştu: "Vodafone Türkiye olarak, ülkemizin dijital dönüşümüne liderlik etme kararlılığımız her geçen gün artarak devam ediyor. Önümüzdeki dönemde önemli çalışma alanlarından biri de şebeke ağı ve 4G hazırlıkları olacak. Yine bu ayın başında 4G uluslararası dolaşımı ilk sunan operatör olduk. 4G destekli akıllı cihaz sahibi olan Vodafone Red'liler, Avrupa'nın 5 ülkesi İspanya, İtalya, Yunanistan, Portekiz ve Romanya'da 4G teknolojisinin hızından faydalanabiliyor, tarifelerinin tamamını Türkiye'deymiş gibi kullanabiliyor."

YENİ TELEFON YOLDA
Gökhan Öğüt, Türkiye'de üretilecek ilk 4G özellikli telefon Vodafone Smart Power 4 için düğmeye bastıklarını açıkladı. Yakın bir zamanda bu ürünü de kamuoyuyla paylaşacaklarını belirten Öğüt, "Vodafone Smart Power 4, 4G özelliği ve 5 inçlik ekran boyu ile fark yaratacak" diye konuştu. Öğüt öte yandan İstanbul, Ankara ve İzmir'de tüm baz istasyonlarını SingleRAN teknolojisini içerecek şekilde yenilediklerini belirterek, "SingleRAN teknolojisine sahip baz istasyonları, küçük yenileme operasyonları ile 4G için de kullanılabilme özelliği taşıyor" dedi.

FİBERE ORTAK HAVUZ ÖNERİSİ
Vodafone Türkiye'nin CEO'su Gökhan Öğüt, fiber altyapı çalışmalarıyla ilgili de bilgi verdi. Türkiye'nin çok büyük bir fiber transmisyon yatırımına ihtiyaç duyduğunu belirten CEO Öğüt, memleket meselesi olarak görülmesi gereken bu yatırımın yapılması için tüm operatörlerin ortak bir yatırım havuzu oluşturulmasının doğru olacağını söyledi. Öğüt, Türkiye'de 220 bin kilometrelik fiber hattının en az az beş katına çıkarılması gerektiğini anlattı.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Vodafone'dan 2 yılda 2 milyarlık yatırım hedefi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN