Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Paralel yapının et ithalatı planı bozuldu

Paralel yapının et fiyatının artması ve üreticinin iflas etmesi için başlattığı 'et yeterli değil' taktiğini KETBİR engelledi . Başkan Tunç "Et ve Süt Kurumu'yla protokol yaptık. Ne kadar et gerekiyorsa vereceğiz" dedi

Giriş Tarihi: 26.5.2014
20 milyar liralık kırmızı et pazarında başlayan üretici harekatı 'ithalat' cephesinde yoğunlaşıyor. Sanayici, ısrarla ithalat yapılmasını isterken, yarı resmi statüde olan ve 120 bin üyesi bulunan Kırmızı Et Üreticileri Birliği (KETBİR), ithalatın hem hayvancılığı bitireceğini hem de sağlıksız etlerin ülkeye gireceğini savunuyor. Türkiye'de son yıllarda başlayan çözüm sürecinin de etkisiyle hayvan nüfusunda artışın başlaması da ithalat isteyenlerin elini zayıflatıyor. Türkiye'de hayvan sayısının yeterli olduğunu ancak ithalat lobisinin ürünlere zam yaparak ithalatın açılmasını istediklerini belirten KETBİR Başkanı Bülent Tunç, geçtiğimiz dönemde yapılan ithalatta yüzlerce iflas yaşandığnı söyledi. Tunç, "Üretici ithalat kararının alındığı gün 13 liradan sattığı eti, karardan sonra 9 liraya satamaz hale geldi. Bir gecede şirketler iflas etti. 9 liraya gelen ithal eti ise kimse bu fiyata uygun satmadı. 4-5 lira daha ucuz olmasına karşın ette yapılan indirim 2 lirayı geçmedi" diye konuştu.

başkanı değiştirdiler

Tunç, et ithalatında paralel yapıya yakın sanayicilerin de parmağının olduğunu söyleyen Tunç, "Paralel yapı geçtiğimiz dönemde bunda başarılı oldu. İthalatın başladığı dönemdeki KETBİR başkanı da üreticimiz tarafından koltuğundan indirildi. Yeni yönetim olarak ise biz bu yıllarda yine dayatılan ithalat oyununu bitirdik" dedi. Tunç, "Paralel yapıya yakın şirketler, üreticiyi batıracak ve hükümete karşı tepki oluşmasını sağlayacak olan et ithalatı konusunu yine kaşımaya başladılar. Et fiyatlarını artırarak, hayvanları piyasaya sürmeyerek arz daralması yaratmak istiyorlar" diye konuştu.

MALI ESK'YA SATTIRMIYORLARDI
KETBİR 'in 120 bin üyesiyle Et ve Süt Kurumu'na (ESK) destek verdiğini belirten Tunç, "Paralel yapının oyununu bozduk. Üreticinin malını Et ve Süt Kurumu'na satmaması için baskı yapılıyordu. Amaç fiyatları artırabilmekti. Devamında ise ithalatın yolu açılaçaktı. Biz KETBİR olarak Et Süt Kurumu ile anlaşma yaparak, et ihtiyacının tamamını vermeyi taahhüt ettik. Bu da ithalat lobisinin oyununu bozdu" dedi. Yapılan protokolle artık üreticinin ürününü Et ve Süt Kurumu'na satış yapabildiğini söyleyen Tunç, bunun bile engellendiğini söyledi. Tunç, Kütahya'daki tek hayvan kesim yerini Kasaplar Odası'nın çalıştırdığını belirterek "Belediyenin mezbahasını çalıştıran Kasaplar Odası bize hayvan kesmek için müsaade etmiyor. Parasıyla olduğu halde Et ve Süt Kurumu'na izin vermiyor" dedi.

ÜRETİCİ 150 LİRA FAZLA KAZANIYOR
KETBİR olarak üreticinin etini 50 kuruş fazlaya aldıklarını söyleyen Tunç, "Üretici tüccara 17.5 liraya satıyorsa, biz 18 liraya alıyoruz. Üreticiye 50 kuruş fazla para veriyoruz. 300 kiloluk danada bu 150 liralık ekstra kazanç demek" diye konuştu. Kendi birliklerinde de yeniden yapılanmaya gideceklerini söyleyen Bülent Tunç, üreticiden alınan aidatlarla üreticiye hizmet edileceğini söyledi. Bazı illerde üreticinin hayvanını et şirketlerinin mezbahaya götürdüğünü ve bu nedenle tek alıcı konumuna geçerek istediği fiyatı verdiğini söyleyen Tunç, "İllerdeki KETBİR başkanlıklarının üreticinin hayvanını mezbahaya götürmesinde eğitim çalışmalarına kadar birçok yeni önlem alacağız" şeklinde konuştu.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Paralel yapının et ithalatı planı bozuldu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN