Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Petrol gelirini Anayasa paylaştırıyor

Enerji Bakanı Yıldız Irak petrolüne karşı önemli açıklamalarda bulundu. "Petrol Irak'ın petrolü, gelir Irak'ın geliri" diyen Yıldız, bunu belirleyenin de Irak Anayasası olduğunu söyledi

Giriş Tarihi: 26.5.2014
Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Kuzey Irak petrolü gelirinin adilane şekilde dağıtılacağını bildirdi. Gazetecilerin "Kuzey Irak petrolleriyle alakalı Merkezi Irak hükümeti tahkime gitti. Bunu nasıl değerlendiriyorsunuz" yönündeki bir soru üzerine Yıldız, Merkezi Irak Hükümetin Petrol Bakanı'nın Türkiye ziyaretinde Kuzey Irak'ın 100 bin varile kadar petrol ihraç edebileceğini konuştuklarını söyledi. Bu konuşmayı da kamuoyuyla paylaştıklarını ifade eden Yıldız, "Biz Iraklı kardeşlerimizle bir masanın etrafından hep birlikte otururuz, bunları enine boyuna tekrar konuşuruz" dedi.

PETROL GELİRİ IRAK'IN

Sürecin daha da olumsuz yöne gideceği kanaati taşımadığını belirten Yıldız şöyle devam etti: "Petrol Irak'ın petrolü, gelir Irak'ın geliri ve Halk Bankası'nda toplanan paralar, Kuzey Irak'ın da açıkladığı gibi eşit ve adilane paylaşımda. Bunu belirleyen de Irak Anayasası'nın kendisi. Yüzde 83'e yüzde 17'lik payla bunlar dağıtılacak. Bu manada Iraklı kardeşlerimizin kendi kararı doğrultusunda işlem yapılacak. O yüzden biz anlaşmalara aykırı bir işlem içinde, özellikle Kerkük Yumurtalık Ham Petrol Boru Hattıyla alakalı bulunmayız. Anlaşmaya aykırı bir durum olmadı, olmayacağı kanaatindeyiz."

MADENDE ÇOCUK İŞÇİ ÇALIŞTIRILMAZ
Yıldız, "TEPAV tarafından yapılan araştırmaya göre madenlerde 2 bin çocuk işçi çalıştırıldığı söyleniyor, bunu nasıl değerlendiriyorsunuz?" yönündeki bir soru üzerine de buna hiçkimsenin göz yummasının söz konusu olamayacağını belirtti Sendikaların görevini daha da fazla vurgulaması gerektiğine dikkati çeken Yıldız, "Varsa, hangi iş yerindeyse, bununla alakalı sendikalar başta olmak üzere bütün görevli arkadaşlarımızı tekrar göreve davet ediyorum ve işlerini yapsınlar. Bununla alakalı herhangi bir müsamaha gösterilmesi söz konusu olmaz" dedi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Petrol gelirini Anayasa paylaştırıyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN