Sendikaya bak Soma'yı anla

Soma faciası Türkiye'deki sendikaların halini de gözler önüne serdi. İşçiden çok işvereni korumakla eleştirilerin Maden İşçileri Sendikası "Rehavete kapıldık" diyor

Giriş Tarihi: 26.5.2014
Soma'da 301 kişinin hayatını kaybettiği ölüm madeninin örgütlü sendikasıyla bir araya geldik. Eleştirilerin odağındaki Türkiye Maden İşçileri Sendikası'nın Başkanı Nurettin Akçul ile A'dan Z'ye her şeyi konuştuk.
Soma'daki işçiler en çok da sizi eleştiriyor. Sizin sendika olarak ihmaliniz yok mu?
İşyeriyle ilgili genel merkeze bugüne kadar hiçbir bildirim gelmedi. Bu işin nerede tıkandığını tespit etmek için disiplin kurulumuzu devreye soktuk. Vefat eden işçilerin aileleriyle görüşecekler. Eğer sendikal sorumluluk yerine getirilememişse hatası olan cezasını çeker. Sendika olarak bizim görevimiz işçinin haklarını savunmaktır. Bizim iş güvenliği uzmanımız var ama denetim yapmaya kalksak madene indirmezler. Fotoğraf bile çektirmezler. Çalışma Bakanlığı raporlarını dahi bize vermezler.
'Bize bildirim olmadı, denetleme yetkimiz yok, raporları görmüyoruz' demek kolaycılık değil mi?
Bakın yasal olarak yetkimiz yok. Tek yetkimiz grev veya güvenlikli değilse onu kapatmak. Hesap vereceğim iki tane yer var: Önce Allah, sonra da üyelerim. 62 yaşındayım. Gelecek hesabım yok.
Orada çalışan işçilerin gazetelere yansıyan sendikayla ilgili demeçleri var. Hatta işçileri oradaki temsilcileriniz 'işten attırırız' diye tehdit ediyormuş...
Bunların hepsini incelettiriyoruz. Ayrıntılı bilgiler gelince şapkamı önüme koyacağım. Ben ilk gün işvereni ve hükümeti eleştirseydim benden iyi sendika olmazdı. Bir hafta öncesine kadar kimse tehlike olmadığını söylüyor. Tamam sadece işveren ve incelemeyi yapan müfettişler değil ben de suçluyum. Ama bugüne kadar işçi sağlığıyla ilgili her konuya duyarsız kalan medya da sorumlu değil mi?
Medya kendi özeleştirisini yapar. Siz sarı sendika eleştirilerine ne diyorsunuz?
Bu facia olmasaydı adımız Yatağan ve Uyar Madencilik nedeniyle kırmızı sendikaya çıkmıştı. Şimdi bizi böyle eleştiriyorlar. Yatağan için hala mücadele veriyoruz.

ATA BACASI VE IŞIKLAR'IN DENETLENMESİNİ İSTEDİK

Uyar Madencilik'le ilgili ne oldu?
O bölgede çalışan bir madendi. 10 işçimiz öldü. Dava açtık ve işyeri güvenli olmadığı için kapattılar.
Soma Holding'in işletmesi için de dava açacak mısınız?
O bölgede başka işletmeleri de var... Şu anda facianın yaşandığı madenle ilgili işçilerden gelen açıklamalar var. Birçok kişi madenden başka işi olmadığı için durdurma istemiyor. Ama biz o işyeri güvenlikli hale gelene kadar işçilerimizi sokmayız. Bu sürede kısa çalışma ödeneğinden yararlanırlar. Eynez dışındaki Ata Bacası ve Işıklar ocaklarının iş güvenliği açısından sağlıklı olup olmadığını araştırması için Çalışma Bakanlığı'na yazı yazdık.
Grev hakkınızı kullanın...
Soma'da grev kararı aldıramazsınız. İşveren istemezse iki günde orayı sendikasızlaştırıyor.

SURİYELİ İŞÇİ OLAYI UYDURMA

Soma'daki ocakta kaç kişi sendikalıydı?
2 bin 890 kişi çalışıyordu. Sendikalı olmayan kişi sayısı 110'dur. Onlar da kapsamdışı personeldir.
Ocaktaki dayıbaşı sistemini biliyor muydunuz?
O tip ilişkilerden haberdar değildik. Dayıbaşı bizim üyemiz ama işverenle ilgili böyle bir ilişki kurulmuş.
Suriyeliler var mıydı orada?
İlk gün 15 yaşında çalışan olduğu söylendi. Bunun yalan olduğu ortaya çıktı. Sonra Suriyeliler'in olduğuna dair dedikodu ürettiler.

FACİADA İŞVERENİ KORUMAMIZ HATAYDI

Kendinizi eleştiriyor musunuz?
Özeleştiri yapıyorum. İlk açıklamalarımızda işyerini koruyan bir sendika gibi göründük. Burada hata yaptık. Asli sorumluluk işverendedir. Bizde de rehavet olmuş olabilir.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Sendikaya bak Soma'yı anla
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN