Soma dönüşüm planı hazır

Soma'da dönüşüm için düğmeye basıldı. Gelişmiş ülkelerdeki gibi mekanize üretime geçilerek kömür ocaktan vakumla çekilecek. İşçiler termik santral ve enerji şirketlerine kaydırılacak

Giriş Tarihi: 27.5.2014
Madenlerde güvenlik çıtasını yükseltmek için harekete geçen hükümet, Soma için büyük dönüşüm planına start verdi. Planın en önemli ayağını mekanize üretim oluşturuyor. Bu kapsamda ABD, Rusya, Avustralya, Almanya modelleri incelenerek, tümüyle mekanize üretime geçilecek. Ekipmanların tamamı yenilenerek, madencilikte başarısı ile örnek alınan bu ülkelerde kullanılan cihazlar getirilecek. Kömür vakumla çekilecek. Madenin gerekli elektrik, mekanik ve iletişim sistemini de kapsayan ekipmanlarla inşa edilmesi zorunlu hale gelecek. Madenlerde "acil plan durumu" zorunlu hale getirilecek. İşletme sahipleri Soma benzeri kazalar meydana geldiğinde "bunu düşünemedik" diyemeyecek. İşveren, her madende ayrı ayrı öngörülebilen tüm endüstriyel ve doğal afetler için acil müdahale planı hazırlayacak.

AĞIR YAPTIRIMLAR VAR

Maden Yasası, İş Güvenliği ve Sağlığı Yasası'na ilişkin değişiklikler Meclis tatile girmeden önce hayata geçirilecek. Yasayla madenlerde çalışma koşulları ve iş güvenliği konusunda yaptırımlar artırılıyor. Öncelikle ölen madencilerin aileleri için yapılacak maddi yardım ve sosyal güvenceler garanti altına alınacak. Başbakanlık gözetiminde Soma'ya özel yürütülecek planın başarısına göre diğer sahalarda da uygulanması planlanıyor. Gelişmiş ülkelerdeki madenleri devletin yanı sıra bağımsız kurumlar da denetleme yetkisine sahip. Denetimlerde eksiklik bulunduğunda madenler kapatılarak çok ağır cezalar kesiliyor. İşçilerin kilo, boy dengesine bile dikkat ediliyor.

İŞSİZ KALMAYACAKLAR
Soma'da mekanize üretime geçildiğinde 2 bin 595 işçi ekmek parasından olmayacak. Bunlar öncelikle bölgedeki termik santral ve enerji şirketlerinde işe alınacak. İsteyenlere de işletme, tarım kredisi verilerek işlerini kurmaları teşvik edilecek. Kısa vadede de kredi borcu olanlara yardımlardan destek sağlanacak. Sosyal güvenlik sistemi konusunda da bu ülkelerden yola çıkılarak yeni adımlar atılacak. İlk etapta Türkiye'de iş sağlığı ve güvenliği denetimi yapabilen ve sayısı 500'ü geçmeyen müfettiş sayısı artırılacak. Bugün Almanya'da bu sayı 3 bini geçiyor. Çalışma Bakanlığı da kayıt dışı çalışan işletmelere yönelik cezai yaptırımları artıracak. Madencilerin çalışma koşulları en gelişmiş ülkeler seviyesine çekilecek. Yerin altında çalışan tüm madencilerin isimleri, konumları gün boyunca bilinecek. Bunun için sistem kurulacak. İşçi, mühendis hangi galeride, madenin hangi bölümünde bilinecek.

MADENDE KAÇIŞ ODASI ZORUNLU OLACAK
4 ülkede olduğu gibi havalandırmadan elektrik konusuna kadar her alanda yedek sistem ve kaçış odası zorunluluğu getirilecek. Örneğin Almanya'da bir trafo devre dışı kaldığında yedek sistem devreye giriyor. Madenin tamamen elektriksiz kalması söz konusu olmuyor. Linyit sahalarındaki üretim standardı da taşkömüründeki kalite seviyesine çıkarılacak. Yeraltındaki işyerlerinin tümünde iki çıkış bulunması zorunlu olacak. Bu çıkışlar yüzeye ayrı ayrı noktalardan bağlanacak.

KURALLARA UYMAYANA İZİN YOK
Hükümet , teknik kılavuzların hazırlanması, denetimlerin düzenlenmesi, kazaların etkili soruşturulması gibi yükümlülükler getiren ILO Sözleşmesi'ne imza atma kararı alırken buna uymayan madenlerde çalışmalar askıya alınacak. Kamuoyu vicdanını rahatlatacak ve adaleti sağlayacak yargılama süreci için teminat verilecek.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Soma dönüşüm planı hazır
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN