Aldatan bankaya isyan

Giriş Tarihi: 28.5.2014

Japon Yeni ve İsviçre Frangı ile kredi çeken dövizzedeler sorunları çözülemediği için İstanbul'da BDDK önünde oturma eylemi başlattı. Dernek Başkanı Ergen, "Eylemimiz sorun çözülene kadar sürecek" dedi

Merkez Bankası'nın 2007'de yazdığı rapora güvenerek 'Japon Yeni ve İsviçre Frangı' ile kredi çeken dövizzedeler, bankaların yapılandırma kararlarını uygulamaması üzerine oturma eylemine başladı. 8 bin civarında dövizzedeyi temsil eden grup dün Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu'nun (BDDK) İstanbul ofisi önünde toplandı. Oturma eylemi yapan grup, sorunlarına çözüm bulununcaya kadar protestoya devam edeceklerini belirtti. Süresiz eylem kararı aldıklarını açıklayan Dövizzedeler Derneği Başkanı Hasan Ergen "200 dövizzede eyleme başladı. Olumlu karar çıkana kadar bunu sürdüreceğiz" dedi. Milletvekillerinin BDDK yönetimiyle toplantı yapacağını belirten Ergen, "Bankacıların korktuğu 'zimmet' maddesindeki ifadelerin yumuşatılacağı söyleniyor. Bu gerçekleşirse şu anda yapılandırmaya yanaşmayan bankaların bahanesi ortadan kalkacak" dedi.

TALİMATLA DÜĞMEYE BASILDI

Japon Yeni ve İsviçre Frangı'yla kredi kullanan vatandaşlar, 2008'deki küresel krizle birlikte zarar etti. Kur ve faizler nedeniyle bankalara 4 kat daha fazla ödeme yapmak zorunda kaldılar. Türkiye Bankalar Birliği (TBB) dövizedelerin borçlarının TL'ye çevrilerek yapılandırılması için tavsiye kararı aldı. Ancak bankalar bu kararı uygulamıyor. Bu da vatandaşın mağduruyetini artırıyor. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın "Bu işi çözün" talimatının ardından Meclis harekete geçti. Yapılandırmaya yanaşmayan bankacıların 'zimmet' maddesiyle ilgili çekinceleri giderilecek.

AVANTAJLI DİYEREK KANDIRDILAR
Dövizzedelere 2007 yılında özellikle Japon Yeni ve İsviçre Frangı ile konut kredisi verildi. Bankalar, o dönemde "Bu kurlar 10 yıldır hiç hareketli değil. Japon Yeni ve İsviçre Frangı ile kredi alırsanız TL'ye göre daha az faiz ödersiniz" diyerek vatandaşları yönlendirmişti. Bankaların genel müdürleri de o dönemde gazetelere "En avantajlı kredi Yen" şeklinde açıklamalarda bulunmuştu.

TÜDEF: MERKEZ BİLE KUR TAHMİNİNDE YANILDI
Eylemde basın açıklaması yapan Tüketici Dernekleri Federasyonu (TÜDEF) Genel Başkanı Sıtkı Yılmaz, yüksek kurlar nedeniyle vatandaşların ödeme güçlüğü çektiğini, iflasların yaşandığını, hatta intihar teşebbüslerinin olduğunu belirterek, "Aile dramlarına neden olan bu sorunun en kısa zamanda çözülmesi gerekiyor" dedi. Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı'nın dahi döviz kuru öngörüsünde yanıldığının altını çizen Yılmaz, "Dövizzedeler geleceğe yönelik isabetli öngörüde bulunamamakla suçlanıyor. Bu kabul edilebilir değil. Ayrıca sorunlara seyirci kalınamaz" diye konuştu. Yılmaz, Japon Yeni ve İsviçre Frangı ile borçlanan 7 ila 10 bin arasında mağdurun bulunduğunu belirtti. TÜDEF Başkanı, 900 TL'lik taksitlerin şu anda 2 bin 300 TL'ye çıktığını vurguladı.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Aldatan bankaya isyan
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN