Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Erdoğan: Artık yetti gereğini yaparız

Giriş Tarihi: 28.5.2014

Başbakan Erdoğan, yarım puanlık faiz indirimini "Dalga mı geçiyorsun" diyerek eleştirdiği Merkez Bankası'na "Yetti artık, vakti dolar, gereğini yaparız" diye yüklendi. Başbakan "Sıcak para ile ülke kalkınmaz" dedi

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, faizleri beklendiği kadar indirmeyen Merkez Bankası yönetimine "Neymiş bağımsızmış. Artık yetti" sözleriyle yüklendi. AK Parti'nin dünkü grup toplantısında konuşan Erdoğan, "Merkez Bankası bağımsızdır ayrı bir konu. Uygulamalarıyla ilgili kanaat açıklamak bir başbakanın en tabii hakkıdır. Enflasyon yükseldiği zaman vatandaş onlara hesap sormaz, bize sorar. Bu faiz oranı yüksek, Türkiye'de reel yatırımın artması için düşmesi lazım" dedi. Erdoğan, şu mesajları verdi:

BU İŞİ ÇÖZMEK ZORUNDAYIZ

HALKA HESAP VEREN BİZİZ: Merkez yöneticileri halka da bize de hesap vermiyor. Neymiş? Bağımsızmış. Bilecekler ki biz bu millete er veya geç bunun hesabını vereceğiz. Vakti dolar, dolduğu zaman biz gereğini yaparız ayrı mesele ama bu işi çözmek zorundayız. Daha önce kendilerine de bunları söyledim, söylüyorum, buna rağmen farklı anlayışın içindeler.

SICAK PARA İLE ÜLKE KALKINMAZ: Sıcak parayla bir ülkenin kalkınacağına inanmıyoruz. Reel yatırım için gelene her türlü desteği veririz, çünkü fayda orada. Yüksek faizle kredi verirseniz özellikle yerli sermaye yatırım yapamaz. Finansın maliyeti yüksekse yatırımı yapmak çok zordur. Daha yatırımı bitiremeden çöken girişimciler var.

BALLI KÂRLARI VAR: Finans sektörünün kârı ballandıra ballandıra anlatılıyor. Biz finansın varlığından rahatsız değiliz. 1.5 kazanacağına 750 kazan. Yatırımcıya daha düşük faizlerle kredi ver.

KAZANMA HIRSLARI FAZLA: ABD'de faiz oranı 1, Japonya'da eksi, İsrail'de 1 civarında. Onlar bu faizle kazanıyor. Onlarda kazanma hırsı bu kadar fazla değil, ülkelerini de düşünüyorlar. Bizimkiler mudinin imkânlarıyla çok kazanmaya alışmış.

İŞSİZLİĞİ REEL YATIRIMLA ÇÖZECEĞİZ: İşsizliği reel yatırımla çözeceğiz. Sıcak para gelir, parayı koyar, buradan alır, geri götürür. Reel yatırım için gelsin, başımız gözümüz üstüne, eyvallah. Her türlü desteği veriyoruz. Hele hele dört, beş ve 6'ncı Bölge'de arsasından, arazisinden tutun vergi muafiyetlerinde her şeyde destek veriyoruz. Yeter ki yatırım yapsınlar.

MERKEZ BUGÜNE KADAR ENFLASYONU TUTTURAMADI
Merkez Bankası'nın enflasyon oranlarını bugüne kadar tutturamadığını söyleyen Erdoğan, tepkisini şöyle sürdürdü: "Yıl içinde faizi de enflasyonu da kaç kere hep revize ettiniz. Ama artık yetti, bunu söylemek zorundayım. Faiz sebep, enflasyon neticedir. Bize değişik yerlerden farklı gerekçeler getiriyorlar. Bırakın o işleri. Biz yüzde 63 devletin borçlanma faiziyle aldık, o zaman enflasyon yüzde 30'du. Faiz inmeye başladı, indi, indi, onunla beraber enflasyonda tek haneli rakamları yakaladık. Bundan daha güzel örnek olur mu? Enflasyonla faiz doğru orantılıdır. Birini yükseltirken birini indirirsen bütün dengeleri alt üst edersin. Çünkü ikisi birden ya düşer ya yükselir. Nitekim 5 puan artırdılar, bu arada enflasyon da sıçradı. Artık bunu görmemiz lazım. Ona göre de herkesin başını iki elinin arasına alıp değerlendirmesi lazım. Bu ülke bizim. 'Bilmem hangi kuruluş ne demiş' değil. Biz ne dedik bunu düşünmeleri lazım. Bizim süratle kalkınmamız ve bu ülkenin yatırımlarına devam etmesi lazım."

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Erdoğan: Artık yetti gereğini yaparız
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN