Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Yeni bankalara kapı açık

Giriş Tarihi: 28.5.2014

Katılım bankacılığının yeterli büyüklükte olmadığını belirten Ali Babacan, "İster mevcutlara ortaklık, ister yeni giriş olsun yeni katılım bankalarına kapımız açık" dedi

İslami bankacılığın dünyanın pekçok ülkesinde ilgi gören bir alan haline geldiğini belirten Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, 75 ülkede 600'ün üzerinde İslami finans kuruluşunun bulunduğunu ve varlık toplamının da 1.7 trilyon dolara ulaştığını söyledi. 13. Türkiye Katılım Bankaları Birliği (TKBB) Olağan Genel Kurulu'nda konuşan Babacan, mevzuatın uygun gördüğü nitelikleri taşıyan, sektöre katkı vereceğini düşündükleri, güçlü sermaye yapısına ve itibara sahip yeni bankaların kurulması gerektiğine değindi. Babacan, "İster mevcutlara ortaklık, ister sıfırdan kuruluş olsun yeni katılım bankalarına kapımız açıktır" dedi.

ÜSTÜ KAPALI MERKEZ MESAJI
Babacan'ın Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın "Sen dalga mı geçiyorsun?" dediği Merkez Bankası'na da üstü kapalı sahip çıkması dikkat çekti. Babacan, "Hükümet ve TBMM olarak ortaya yazılı koyduğumuz dokümanlar uygulandığı sürece Türkiye'nin önü açık. Ama ana politikalar ve ilkelerden taviz verilmeye başlanırsa, yazılanlardan farklı şeyler uygulanmaya başlarsa o zaman siz de korkun. Bu güven nasıl oluştu? Kurumlarımızın kendi görev alanlarında tanımlanan şekilde asla taviz vermeden, ana ilke ve prensiplerinden vazgeçmeden uygulamalarına devam etmeleri gerekiyor" diye konuştu.

HAK ETMEDEN HARCAMAYIN

Büyümenin iç tüketimle değil, ihracat ve üretimle olması gerektiğine dikkat çeken Babacan, şöyle konuştu: "İstanbul'da yapılan lüks alışveriş merkezleri ve konutlara baktığınızda gerçekten oralarda oturacak kadar ürettik mi? Dünyanın en pahalı markalarını satın alacak kadar ürettik mi? Yoksa daha hak etmeden mi bu işleri yapıyoruz ona dikkat etmemiz lazım. Bizim verim ve üretim ekonomisi olmamız gerekiyor. Asla israf ekonomisi olmamamız lazım."

YENİ BAŞKAN DERYA GÜRERK
Türkiye Katılım Bankaları Birliği seçimlerinde yeni başkan da belli oldu. Buna göre birliğin başkanlığını Derya Gürerk üstlendi. Başkan vekilliğine Ahmet Beyaz seçildi. Ufuk Uyan ve Fahrettin Yahşi ise yönetim kurulu üyeleri oldu. 2008-2010 birliğin başkanı Yunus Nacar (Türkiye Finans) olmuştu. 2010-2012'de Albaraka Türk Genel Müdürü Fahrettin Yahşi, 2012-2014'te ise Kuveyt Türk Genel Müdürü Ufuk Uyan başkanlık yapmıştı.

POPÜLİZMDEN UZAK DURDUK
Gezi olaylarından beri dış basında Türkiye ile ilgili olumsuz haberler yer aldığını aktaran Babacan, "Ülkemizin en zor şartlarda bile test edilmiş bir ekonomik programı var. Popülizm tuzaklarına düşmediğimiz sürece önümüz açık" dedi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Yeni bankalara kapı açık
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN