Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Bankaların fon sömürüsü bitiyor

Temmuzda hizmete girecek TEFAS ile bankaların yatırım fonlarındaki dayatması sona erecek. Yatırımcılar, Türkiye'nin her yerinden istedikleri fonu alabilecek

Giriş Tarihi: 29.5.2014
Bankaların tüketicileri, kendi fonlarını satın almaya mahkum ettiği ve yüksek yönetim ücretleri ile bezdirdiği sistem tarihe karışıyor. Takasbank'ın, Türkiye Elektronik Fon Dağıtım Platformu (TEFAS), bankaların engelleme çabalarına rağmen, temmuz ayında hizmete giriyor. Bankalar sistemin devreye girmemesi için birçok gerekçe ileri sürerken, SPK'nın bankalara gönderdiği yazıda bunların hiçbir haklı nedene dayanmadığı vurgulandı. Yatırım kuruluşları ile portföy yönetim şirketlerinin en geç 30 Haziran 2014 tarihine kadar TEFAS'a üye olması ve belirlenen fonların katılma payı alım-satım işlemlerinin platform üzerinden gerçekleştirilmesi zorunlu hale getirildi. Temmuzdan itibaren, Türkiye'nin neresinde olursa olsun, yatırımcılar istedikleri fonlara ulaşabilecek.

SEKTÖR İÇİN BİR MİLAT

TEFAS'ı portföy yönetimi sektörü için bir milat olarak gördüğünü belirten Ünlü Portföy Yönetici Direktörü Murat Gülkan, TEFAS'ın devreye girmesiyle birlikte ideal seviyede rekabetin başlayacağını söyledi. Gülkan, Ünlü Portföy'ün müşterilerine sunduğu fon seçenekleriyle artan rekabette öne çıkacağını ileri sürdü.

ÜNLÜ' NÜN FONU BİRİNCİ
Türkiye'de bireysel tasarrufların yüzde 90'ına yakınının mevduatta değerlendirildiğini hatırlatan Gülkan, tasarrufların yüzde 2.5'ini oluşturan yatırım fonlarının yüzde 95'inin sabit getirili enstrümanlara yatırım yapan B tipi fonlar olduğunun altını çizdi. Gülkan, Ünlü'nün B Tipi Değişken Fonu'nun yüksek getirili olduğunu söyledi.

SEKTÖR 10 KAT BÜYÜR
Yeni sistemin tanıtımı için düzenlenen toplantıda konuşan Ünlü Portföy Yönetici Direktörü Murat Gülkan, yeni sistemle birlikte sektörde şeffaflık ve rekabetin önünün açıldığını söyledi. Gülkan, Türkiye Elektronik Fon Dağıtım Platformu ile sektörün uzun vadede ortalama 10 kat büyüyeceğine dikkat çekti. Gülkan, yatırım fonlarını elektronik ortamda buluşturan TEFAS sayesinde yatırımcıların fon alım-satım işlemlerini platform üyesi kuruluşlar aracılığıyla, tek bir sistem üzerinden gerçekleştirebileceğinin altını çizdi. Gülkan, "TEFAS'ın sektöre getirdiği en önemli farklılık ise yatırımcılara yüzlerce fon arasından performansa dayalı seçim yaparak daha iyi getiri sağlayan fona daha kolay bir şekilde ulaşma imkânı tanıması" dedi. Gülkan, sektördeki büyümenin cari açığı azaltacağını da söyledi.

Büyümeye rekabet engeli

Türki ye'de portföy yönetim sektörünün son 10 yılda ülkenin geçirdiği ekonomik dönüşüme paralel gelişme sağlayamadığına dikkat çeken Gülkan, "Yönetilen fon büyüklüğünün GSYH'ye oranı, yüzde 4 ile dünya ortalamasının oldukça altında. Bu oran Brezilya'da yüzde 48, ABD'de 99. Sektörün istendiği ölçüde gelişememesinin en önemli sebebi rekabet yoksunluğu" dedi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Bankaların fon sömürüsü bitiyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN