Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Madende emeklilik yaşı 50'ye iniyor

Giriş Tarihi: 30.5.2014
Hükümet, Soma faciasının ardından madenler için düğmeye bastı. Maden işletmeleri ve taşeronlara ilişkin düzenlemeleri içeren tasarı Başbakanlık'a gönderildi. Buna göre, madenlerde emeklilik yaşı 55'ten 50'ye çekiliyor.

6 MAA Ş İKRAMİYE

Yeraltında çalışanlara yılda 6 maaş ikramiye verilecek. Bu da ücretlerin yüzde 50 artması anlamına geliyor. Haftalık çalışma saatleri de Avrupa standartlarına göre yeniden düzenleniyor. Mevcut yasada 45 olan çalışma saatlerinin 38'e çekilecek. Buna göre yeraltında bir günlük çalışma 6 saat olacak. Soma kazasında hayatını kaybeden işçilerin yakınlarına şehitlik haklarının tamamı verilecek. Ocakların kapalı kaldığı süre içerisinde maaşlarını hem işveren hem de duruma göre devlet verecek.

TAŞERON ÇALIŞTIRMAK YASAK
AK Parti Grup Başkanvekili Nurettin Canikli, Soma'da meydana gelen maden kazasının ardından yapılan yasal düzenlemelerin bugün Meclis'e sunulacağını açıkladı. Canikli, yapılan düzenlemelerin Türkiye'de bir devrim olduğunu belirterek, yardımcı hizmetler ve teknoloji alanları dışında taşeron çalıştırılmayacağını söyledi. Canikli, "Kuruma göre taşeron tanımı değişecek. Elimizde kamuda 100 bin taşeron çalıştırıldığına yönelik rakamlar var. Bu alanlarla ilgili taşeron sisteminde çalışanlar yasa çıktıktan sonra devlet genel yöntemle bu kişileri sınavla alacak" dedi. Öte yandan, Enerji Bakanı Taner Yıldız, Soma Madencilik'in işlettiği 2 madende üretimin durdurulduğunu söyledi. Yıldız "Eksiklik giderilirse açılır" dedi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Madende emeklilik yaşı 50'ye iniyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN