Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Satınalma Müdürleri Endeksi zirveye çıktı

Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği'nin (MÜSİAD) Satınalma Müdürleri Endeksi (SAMEKS) mayıs ayında 0,22 puan artarak ulaştığı 54,83 değeri ile son 7 ayın zirvesine çıktı.

Giriş Tarihi: 30.5.2014 15:44
MÜSİAD tarafından hazırlanan SAMEKS'in mayıs ayı sonuçları açıklandı. Buna göre, bu artışta, Sanayi sektöründeki artış belirleyici olurken, Hizmet sektöründeki kısmi yavaşlama, Toplu Endeks'in artış hızını sınırladı. Böylelikle sanayi ve hizmet sektörlerini içeren SAMEKS Toplu Endeksi mayıs ayında 54,83 değeri ile son 7 ayın en yüksek değerine ulaştı.

Sanayi endeksi, mayıs ayında 2,68 puan artarak 58,65 değerine ulaştı. Sanayi sektöründe tüm alt endekslerdeki yükselişlerle beraber, girdi alımlarında ve istihdamdaki belirgin artışlar, sanayi endeksindeki artışın en önemli nedenlerini oluşturdu. Üretim alt endeksi, ocak ayından sonra başlayan yükselme trendini sürdürerek, nisan ayına göre, 1,40 puan artışla 61,34 değerine yükseldi. Bu değer ile üretim alt endeksi son 17 aydaki en yüksek değerine ulaştı. Yeni siparişler, mayıs ayında da artış eğilimini sürdürdü. Diğer taraftan üretimdeki hızlı artış nedeniyle, gerekli olan girdilerin tedariklerinde bir gecikme olduğu görülmektedir. Stoklar alt endeksi 1,98 puan yükselse de 50 baz puanın altında kaldı.

Hizmet işletmelerinin nabzının tutulduğu SAMEKS Hizmetler Endeksi ise mayıs ayında 0,79 puan azalarak 53,27 değerine geriledi. Buna rağmen 53,27 değeri, baz puanın ve uzun vadeli anket ortalaması olan 52,2'nin üzerinde kaldı. Endeksin alt bileşenlerine bakıldığında, istihdamda 1,51, stoklarda 1,07 ve tedarikçilerin teslim süresinde 1,05 puanlık artış gözlenirken, iş hacminde 2,71 ve satın alımda 1,91 puanlık azalış dikkati çekti. Bununla beraber, stoklar, tedarikçilerin teslim süresi ve istihdamdaki artışlar, hizmet sektörü işletmelerinin ekonomik faaliyetlerindeki olumlu seyrin mayıs ayında da devam ettiğini gösterdi.

Açıklamada, SAMEKS Mayıs ayı sonuçlarına ilişkin şu yorumda bulunuldu:

"Sanayi endeksinde gözlenen artışa, tüm alt endeksler destek vermiş olmasıyla beraber, satın alım (7,81 puan) ve istihdamda (5,20 puan) gözlenen artışlar özellikle dikkat çekicidir. Bu iki alt endeksteki artış, üretimin önümüzdeki ayda da devam edeceği yönündeki beklentileri kuvvetlendirmektedir. Hizmet endeksi, 50 baz puanın üzerinde gelerek her ne kadar ekonomik canlılığa işaret etse de yaşanan kısmi düşüşte iş hacmi (2,71 puan) ve satım alım (1,91 puan) alt endekslerindeki azalma etkili olmuştur. Bu düşüş, son dönemde ​Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) tarafından tüketici kredileri ve kredi kartlarındaki büyümenin sınırlandırılmasına yönelik düzenlemelerin etkisinin sektörde hissedildiği şeklinde değerlendirilebilir."


VERİ DERLEME VE HESAPLAMALAR

SAMEKS kapsamında aylık olmak üzere sanayi ve hizmet sektörleri için iki ayrı anket formu düzenleniyor. Sanayi ve imalat sektörü anketi 6, hizmet sektörü anketi ise 5 sorudan oluşuyor. Sanayi ve imalat sektörü anketi, üretim, yeni sipariş, satın alınan hammadde, stoklar, teslimat süresi ve çalışan sayısına ilişkin değerlendirmeleri içeriyor. Hizmet sektörü anketi ise iş hacmi, satın alım, stoklar, teslimat süresi ve çalışan sayısına ilişkin değerlendirmeleri kapsıyor. SAMEKS toplu endeksi ise, hizmet ve sanayi endekslerinin her bir sektörün Türkiye Gayri Safi Milli Hasılası (GSMH) içindeki göreceli ağırlıklarına göre alınan ortalaması ile belirleniyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Satınalma Müdürleri Endeksi zirveye çıktı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN