Beyazperde'ye 27 milyon euro

Türk Sineması'nın Nuri Bilge Ceylan'la Cannes'da yakaladığı başarı karşılıksız kalmadı. Sanata destek için kesenin ağzını açan Kültür Bakanlığı, Türk sinemasına verdiği desteği iki kat artırarak 27 milyona çıkardı

Giriş Tarihi: 31.5.2014
Türk sinemasının 100'üncü yılında Kültür ve Turizm Bakanlığı'ndan sektöre rekor destek açıklaması geldi. Yönetmen Nuri Bilge Ceylan'ın "Kış Uykusu" filmiyle Cannes'da yakaladığı büyük başarıyla bir kez daha şaha kalkan sinema sektörüne verilen destek iki kat artırılarak 26 milyon 979 bin TL'ye çıkarıldı. Kültür Bakanı Ömer Çelik, Sinema Destekleme Kurulu'nun hafta başında gerçekleşen toplantısında sektöre 4 milyon liranın üzerinde destek sağlanması kararının da alındığını belirterek, "Sinemaya ve genç yeteneklere desteğimiz artarak devam edecektir" dedi.

GENÇ YETENEKLERE 4 MİLYON

Söz konusu karar Sinema Destekleme Kurulu'nun 27-28 Mayıs'ta gerçekleştirdiği son toplantıda alındı. Çelik, sinemayla uğraşan genç yeteneklere destek vereceklerini belirterek, "100'üncü yılında sektörün büyümesi için verdiğimiz destekleri daha da artıracağız" dedi. Kurulun toplantısında belgesel, kısa film, animasyon filmi ile senaryo, diyalog yazım ve geliştirme dallarında 951 proje değerlendirildi. Bunlar arasından 89 belgesel film projesine 3 milyon 185 bin, 55 kısa film projesine 472 bin 250, 54 senaryo, diyalog yazım ve geliştirme projesine 472 bin 500, 14 animasyon filmi projesine de 140 bin lira destek verilmesi kararı alındı. Toplam destek miktarı 4 milyon 269 bin 750 TL olarak açıklandı.

DESTEK MİKTARI İKİ KATINA ÇIKTI
Söz konusu desteklerle birlikte sinema sektörüne sağlanan desteğin geçtiğimiz yıla oranla iki katına çıktığına dikkat çeken Bakan Çelik, bu yıl sinemaya sağlanan toplam desteğin 26 milyon 979 bin 750 lira olduğunu söyledi. Çelik, "Yaşanan gelişmeler ile birlikte geldiğimiz noktada yakalanan başarıyı sürdürülebilir kılmak ve daha ileriye götürmek bakanlığımız açısından oldukça büyük bir önem ifade ediyor. Bu yüzden sinemaya ve genç yeteneklere desteğimiz artarak devam edecektir" diye konuştu.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Beyazperde'ye 27 milyon euro
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN