Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Enerjide tarihi anlaşma

Türkiye, enerjide küresel konumunu tarihi 2 anlaşmayla güçlendirdi. TPAO Şahdeniz'de yüzde 19'la ikinci büyük ortak olurken, BOTAŞ'ın TANAP'taki payı yüzde 30'a çıktı. Erdoğan, "Dünya enerji haritası değişiyor" dedi

Giriş Tarihi: 31.5.2014
İstanbul dün Türkiye'yi enerjide önemli bir kavşak haline getirecek iki tarihi anlaşmaya ev sahipliği yaptı. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın katılımıyla gerçekleşen "Şahdeniz Doğalgaz Üretim Sahası ve TANAP Projesi Türkiye'nin Ortaklığı"na ilişkin imza töreninde BOTAŞ'ın TANAP'ta yüzde 20 olan payı 30'a çıkarıldı. TPAO'nun Şahdeniz sahasındaki payı da yüzde 9'dan 19'a yükseldi. Böylece TPAO, Şahdeniz'de dünya devi BP'den sonra ikinci büyük ortak haline geldi. TANAP ile Azeri gazını Batı pazarlarına taşıyacak olan Türkiye, gazın kaynağında da hak sahibi olacak. Azerbaycan'ın en büyük doğalgaz sahalarından biri olan Şahdeniz 2'den çıkarılacak gazın 2019'dan itibaren TANAP ile Türkiye'ye, buradan da Avrupa'ya ulaştırılması planlanıyor. Türkiye, yıllık 16 milyar metreküp gazın 6 milyarını iç tüketiminde kullanacak. 10 milyar metreküp ise Trans Adriyatik Doğalgaz Boru Hattı Projesi (TAP) ile Avrupa'ya taşınacak.

HARİTA DEĞİŞİYOR

Erdoğan, törende yaptığı konuşmada son yıllarda küresel enerji alanında büyük çaplı değişimler yaşandığını söyledi. Erdoğan, şunları anlattı: "Dünya enerji haritası süratle değişiyor. Yeni aktörler ortaya çıkıyor. Mevcut enerji oyuncuları da yeni yol ayrımlarıyla karşı karşıya. Yeni teknolojiler de bu arenada köklü değişimlere yol açıyor" dedi. Başbakan Erdoğan, güvenlik, refah ve barışın birlikte anlamlı hale geldiği bu ortamda karşılıklı çıkarların gözetildiği uluslararası işbirliği anlaşmalarının büyük önem kazandığını vurguladı. Erdoğan şunları kaydetti: "Enerji güvenliği küresel gündemin üst sıralarına çıkmaya başladı. Bu anlayışla dost ve kardeş ülke Azerbaycan ile Doğu-Batı enerji koridorunu geliştirdik. Bakü- Tiflis-Ceyhan ham petrol ve Bakü- Tiflis-Erzurum doğalgaz boru hattı projeleri bu koridorun başarıyla hayata geçirdiğimiz iki unsurudur."

TÜRKMEN GAZI DA GELEBİLİR

Başbakan Erdoğan'ın verdiği bilgiye göre ilk aşamada TANAP'ı Şahdeniz sahasının beslemesi öngörülüyor. Daha sonraki aşamalarda ise Hazar Denizi'nin Azerbaycan bölümünde bulunan diğer sahalardan elde edilecek doğalgaz kaynaklarının da bu boru hattına yönlendirilmesi hedefleniyor. Erdoğan, "Biz Türkmen gazının da Rus ve Doğu pazarlarının yanı sıra Batı piyasalarına da Türkiye üzerinden erişmesini temenni ediyoruz. İleriki aşamalarda farklı ilave kaynakların bu boru hattına yönlendirilmesi hususu da söz konusu olabilecektir" dedi.

TÜRKİYE TOTAL'E 1.45 MİLYAR DOLAR ÖDEYECEK
TANAP, BOTAŞ'ın mevcut iletim sistemi kapasitesinin artırılmasıyla Türkiye'ye ihtiyaç halinde yılda 20-22 milyar metreküpe kadar ilave gaz alma imkânı sağlayacak. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, TPAO'nun Fransız enerji şirketi Total'in Şahdeniz Projesi'ndeki yüzde 10 payı için 1.45 milyar dolar ödeyeceği bilgisini verdi. Türkiye'nin Doğu sınırından Batı'ya kadar uzanacak TAP projesine bağlanacak olan TANAP'ın yapım maliyetinin 8-10 milyar dolar olması ve ikinci etabı tamamlandığında yıllık 31 milyar metreküplük kapasiteye ulaşması bekleniyor. TANAP Projesi'nin 2018 sonunda tamamlanması, 2019'da ilk gaz akışının başlaması bekleniyor.

5 BİN KİŞİYE İŞ İMKâNI
Başbakan Erdoğan, enerji alanında son dönemde ortaya çıkan gelişmelerin Türkiye'nin enerji merkezi konumunu güçlendirecek nitelikte olduğunu belirtti. Erdoğan şunları aktardı: "Türkiye TANAP vasıtasıyla doğalgaz arz güvenliği ve çeşitliliği, Doğu-Batı enerji koridorunun dağıtım merkezi olma gibi stratejik avantajların yanı sıra önemli bir gelire de kavuşacak. 21 ilimizden geçecek projenin inşası sırasında ortaya çıkacak ekonomik fayda kalkınma ve istihdam bakımından önemli." Boru hattı yatırım döneminde yaklaşık 5 bin kişiye istihdam imkânı oluşacak.

CEYHAN, ROTTERDAM OLUYOR
Başbakan Erdoğan, Türkiye'nin 77 milyona yaklaşan nüfusu, gelişen ekonomisi, hızla artan enerji talebi ve enerji merkezi olma hedefi ile bu bakımdan yükselen bir ülke olduğunu söyledi. Erdoğan, "Bu çerçevede Ceyhan'ın Doğu Akdeniz'in birinci Avrupa'nın ise Rotterdam'dan sonra ikinci büyük terminali haline dönüştürmeyi amaçlıyoruz. Bunu beraber halledeceğiz" dedi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Enerjide tarihi anlaşma
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN