Putin'in AB'si Türkiyesiz olmaz

İngiliz profesör Cooper, "Rusya, Belarus ve Kazakistan'ın kurduğu Avrasya Birliği'nin bir sonraki potansiyel üyelerinin başında Türkiye geliyor" dedi

Giriş Tarihi: 31.5.2014
Rusya, Belarus ve Kazakistan arasında uzun süredir müzakereleri süren Avrasya Ekonomik İşbirliği Anlaşması'nın imzalanmasının ardından gözler birliğe yeni katılacak üyelere çevrildi. 'Soğuk Savaş' zamanını andıran kutuplaşmaların yaşandığı dönemde büyük önem atfedilen Avrasya Birliği'ne yıl sonuna kadar Ermenistan ve Kırgızistan'ın katılması beklenirken Türkiye ile ilgili de yorumlar yapılmaya başlandı. Türkrus sitesinin haberine göre, İngiltere'deki Birmingham Üniversitesi Rusya ve Doğu Avrupa Araştırmaları Merkezi'nden Prof. Julian Cooper "Avrasya Ekonomik Birliği'nin bir sonraki potansiyel üyelerinin başında Türkiye geliyor" dedi. Eski Sovyet coğrafyasında Ankara'nın birliğe üyeliğinin "eski SSCB kuruluyor" algısını yok etmek açısından önem taşıyacağı vurgusu yapılıyor. Kazakistan Devlet Başkanı Nursultan Nazarbayev'in geçen yıl "Bize 'Sovyetler Birliği'ni mi kuruyorsunuz' deniliyor. Türkiye'yi birliğe alırsak bu soru ortadan kalkar" sözleri hatırlatılıyor. Türkmenistan, Azerbaycan ve Özbekistan baştan beri bu oluşuma mesafeli duruyor. Türkiye'nin üyeliğinin, bu ülkelerin "Eski Sovyetler Birliği yeniden mi kuruluyor?" türünden endişelerini ortadan kaldıracağı ve üye olmalarını kolaylaştıracağı konuşuluyor.

BAŞBAKAN BUNU MU DEMİŞTİ?

Uzmanlar, Ermenistan'ın da yer alacağı bir Avrasya Ekonomik Birliği'nin Türkiye için zor göründüğünü söylese de Avrupa'daki seçimlerin ardından durumun farklı bir hale gelebileceğini vurguluyor. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın geçen yıl kasımda Rusya'da düzenlenen Üst Düzey İşbirliği Konseyi toplantısı sonrasında yaptığı açıklamayı hatırlatan uzmanlar, "O dönemde Erdoğan Putin'den Türkiye'yi Şanghay İşbirliği Örgütü'ne almasını istemişti. Başbakan'ın söylediği birlik bu olabilir mi?" yorumu yapıyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Putin'in AB'si Türkiyesiz olmaz
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN