Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Eren: İthalatçıyım ama faizin inmesini istiyorum

Eren Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Eren, "İthalatçıyım. Faiz inerse kur yükselir ama zararıma olsa da bunu destekliyorum" dedi

Giriş Tarihi: 1.6.2014
Merkez Bankası'nın faizleri yüksek tutmasına iş dünyasından da tepkiler gelmeye devam ediyor. Türkiye ekonomisinin iç tüketime dayalı olduğunu ve dış ticaret açığı bulunduğunu belirten Eren Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Eren, "Ben ithalatçıyım ama şu an kuru düşük buluyorum. Seviye benim için iyi olsa da ülke ekonomisine yaramıyor. Benim zararıma olsa da, faiz oranları düşürülerek kurdaki artışa göz yumulmalı. Bu sayede üretim ve ihracat artacak, dış ticaret açığı düşecektir" dedi.

KAYIT DIŞI AZALIYOR

Maliye Hesap Uzmanları Vakfı Başkanı da olan Eren, 'Çağdaş Vergi Sistemi ve Denetim' isimli panelde SABAH'ın sorularını yanıtladı. Son yıllarda kayıt dışı ekonominin azaldığını, bunda da vergi oranlarının düşürülmesinin etkili olduğunu ifade etti. Eren, "AB oranlarını yakalayamadık ama düşüş olumlu. Kayıt dışı oranı üç yılda yüzde 28.3'ten 26.5'e geriledi. Rehavete kapılmadan mücadeleye devam edilmeli" diye konuştu. Eren, Maliye Bakanlığı'nın denetim birimlerinin tek çatı altına alınmasının etkileriyle ilgili olarak da, "Bunun olumlu veya olumsuz etkilerini süreç içinde göreceğiz" dedi.

MERKEZ BANKASI'NA AKADEMİSYEN ELEŞTİRİSİ
Merkez Bankası tartışmasına akademisyenler de katıldı. İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi Teknoloji ve Sanayi Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Sefer Şener, "Siyasiler gibi bürokratlar da hesap vermeli. Türkiye'de yüksek faiz çözüm olsaydı 1994 ve 2001 krizleri yaşanmamış olurdu" dedi. İstanbul Üniversitesi Öğretim Üyesi ve Bankacılık Araştırma Müdürü Yrd. Doç. Dr. Kadir Tuna da Merkez Bankası Kanunu'nda hesap verebilirlik kısmının eksik kaldığını savundu.
YUNUS GİRGİN
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Eren: İthalatçıyım ama faizin inmesini istiyorum
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN