Türkiye'nin en iyi haber sitesi

53 sayfalık savunma

Merkez Bankası, dün 1.5 saat süren, 53 sayfalık sunumla Bakanlar Kurulu'nda kendini savundu. Başkan Erdem Başçı, hazirandan itibaren enflasyonun düşeceğini söyledi

Giriş Tarihi: 3.6.2014
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın, "Sen dalga mı geçiyorsun? Yükseltirken 5 puan, indirirken yarım puan" diyerek sert bir dille eleştirdiği Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı dün Bakanlar Kurulu'na sunum yaptı. 1.5 saat süren, 53 sayfalık sunumda Başçı, faiz eleştirilerine yanıt verdi. "Enflasyon düşünce biz de faizi indiririz" diyen Başçı, küresel ekonomi, istihdam, kredi ve cari açık cephesinden iyi haberler geldiğini anlattı. Başçı, toplantı çıkışında "Sunum gayit iyi geçti. Enflasyonu düşüreceğiz inşallah" dedi. Başçı'nın sunumunda GSYH büyüme hızının yüzde 4'e yakın seyrettiği, enflasyondaki düşüşün haziran verisinden itibaren başlayacağının tahmin edildiği vurgulandı. Enflasyonda tepe noktanın mayıs ayı verisinde gözleneceği aktarıldı.

CARİ AÇIK İYİLEŞİYOR

Kredi büyüme hızının yüzde 15 seviyesine yaklaştığının dile getirildiği sunumda cari işlemler açığındaki iyileşmenin devam etmesinin beklendiği vurgulandı. Küresel büyümenin ılımlı seyrettiğini sunumunda aktaran Başçı, "Tahsili gecikmiş alacaklar oranları düşük düzeylerde seyretmeye devam ediyor. Karşılıksız çek oranları düşük düzeylerini korumaktadır. Türkiye'de tasarruf oranları düşük" dedi.

TÜRKİYE'NİN RİSK PRİMİ DÜŞÜK

Türkiye'nin risk priminin Euro Bölgesi borç krizi seviyesinin altında seyrettiğine dikkat çekilen sunumda parasal sıkılaştırma tedbirlerinin beklenen sonuçları vermediği ifade edildi. Sunumda şu tespitler yer aldı: "İhracatın ithalatı karşılama oranındaki artış eğilimi sürüyor. Makro ihtiyati tedbirler sonrasında bankacılık sektörü finansman ağırlığını tüketimden yatırım ve üretime kaydırmakta. Türkiye'nin kamu borcu diğer ülkelere göre düşük seviyede. Mali disiplinin devam edeceği öngörülüyor." Ekonomi kurmayları, 24 Haziran'daki Para Politikası Kurulu'nda faizlerin 50 ya da 75 baz puan indirilebileceğıini söyledi.

İMALAT SANAYİSİ DURDU
Markit tarafından HSBC için hazırlanan imalat sanayisi satın alma yöneticisi endeksi (PMI) mayısta 50.1'e geriledi. Bu veri, imalat sanayisinin geçen yıldan bu yana ilk kez daralmaya girdiğini gösteriyor. Üretim bir önceki ay ile aynı kalırken, yeni siparişler ufak da olsa Temmuz 2013'ten bu yana ilk defa düşüş kaydetti. Endeksin 50'nin üzerinde bir değer alması büyümeye, altı ise daralmaya işaret ediyor. Mayısta stoklar hariç bırakıldığında yeni siparişler 20 aydır ilk defa eksiye döndü. Goldman Sachs, PMI verisini değerlendirirken, "Türkiye yavaşlıyor" dedi.

ARINÇ: BÜYÜMENİN AZALMASINI İSTEMEYİZ
Bakanlar Kurulu'nun ardından açıklama yapan Hükümet Sözcüsü Bülent Arınç, Merkez Bankası'nın bağımsızlığından bugüne kadar şaşmadıklarını, bundan sonra da şaşmaya niyetleri olmadığını söyledi.

TEŞEKKÜR ETTİK

Bankanın kanununun 4'üncü maddesini hatırlatan Arınç, "Fiyat istikrarı hedefiyle çelişmemek üzere hükümetin politikalarına destek verileceği belirtiliyor. Biz büyümenin azalması gibi bir kırılma noktasına asla gitmeyeceğiz" dedi. Maliyet enflasyonundaki yükselişin kur ve faizdeki artıştan kaynaklandığını belirten Arınç, "Bankanın bu konudaki adımlarına müdahale etme niyetinde değiliz ama faizler düşerse yatırımlar artar. Merkez'in çalışmalarında bir yeknesaklık, akort görmek mümkün. İsabetli değerlendirmeler yaptı, Başkan'a teşekkür ettik" diye konuştu.

HAZİNE'YE TALEP ARTTI FAİZ DÜŞTÜ
Hazine'nin dün düzenlediği ihalelere talep yüksek gelince faiz düştü. İlk ihalede, 5 yıl vadeli, 6 ayda bir yüzde 5.20 kupon ödemeli, sabit kuponlu devlet tahvilinin yeniden ihracı gerçekleşti. Bileşik faiz 8.57 oldu. 10 yıl vadeli TÜFE'ye endeksli ikinci ihalede ise bileşik faiz yüzde 1.84 olarak gerçekleşti. Hazine piyasaya 4.3 milyar borçlandı.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
53 sayfalık savunma
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN