AB prangasından kurtuldunuz

Stratfor'un kurucusu Friedman, Türkiye'nin AB tuzağından kurtularak büyük fırsat yakaladığını söyledi. Friedman "Artık Türkiye yükseldi" dedi

Giriş Tarihi: 3.6.2014
Stratejik Tahminler Kuruluşu olarak bilinen Amerikalı Stratfor'un Kurucusu George Friedman, Türkiye- Avrupa Birliği ilişkileriyle ilgili çarpıcı açıklamalarda bulundu. Anadolu Aslanları İşadamları Derneği'nin (ASKON) düzenlediği panele katılan ve uluslararası tahminleri birçok ülkede tartışma yaratan Friedman, Türkiye'nin bölgesinde önemli bir güç olduğuna ve rolünü daha da artırması gerektiğine dikkat çekti. Friedman "Türkiye, Avrupa Birliği tuzağından kurtuldu. Bu da sizin önünüze çok ciddi fırsatlar açıyor" dedi. Türkiye'nin, AB'ye katılmasının bir mucize olarak nitelendirildiğine değinen ünlü stratejist, "Evet bir mucize olurdu, ama iyi bir mucize değil" yorumunu yaptı.

AVRUPA BİRLİĞİ BÖLÜNDÜ
2008 finansal krizinde Avrupa Birliği'nin (AB) ayakta kalabilme yetisinin bölündüğünü belirten George Friedman, bunun bir yanında agresif Almanya diğer yanında da kendi dengelerini oturtmaya çalışan diğer ülkeler olduğunu söyledi. Friedman, "Krizin üzerinden 4-5 yıl geçti hâlâ sorun çözülemedi. Çünkü kendi özünde çözülebilecek bir durum değil ve Türkiye de bundan çok faydalandı. Çünkü Brüksel'in kurallarına, Euro Bölgesi'nin sorunlarına tabi değil. Siz, artık yükselen bir güç değilsiniz, çünkü yükseldiniz" yorumunu yaptı.

BÜYÜK DÜŞÜNME ZAMANI GELDİ
Askon Genel Başkanı Mustafa Koca da AB'nin Türkiye'ye ihtiyaç duyduğunu belirterek, bunun gelecek yıllarda daha da ortaya çıkacağını vurguladı. Türkiye'nin bölgesel güç olarak büyük düşünme zamanı geldiğini ifade eden Koca, Türk ihracat haritasının genişletilmesi gerektiğini söyledi. İstanbul Ticaret Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Yunus Tuna da Türkiye'nin yıllardır bir faiz kıskacında boğulup gittiğini vurguladı. Tuna, "Merkez Bankası faizleri dramatik bir şekilde yukarı çekti. Bu arada döviz durdu. Bu teoride doğru ama pratikte yanlıştı. Faizler 2-3 puan düşmeli" diye konuştu.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
AB prangasından kurtuldunuz
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN