Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Enflasyon kontrolden çıkmıyor

Giriş Tarihi: 4.6.2014
Ekonomi yönetiminden de dün enflasyon ve faiz konusunda açıklamalar geldi. Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, "Şu aşamada enflasyonu yukarı çıkaracak fazla bir faktör yok. Muhtemelen enflasyon düşüşe geçecek. Yani enflasyon kontrolden çıkmıyor" dedi. Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık da şu anda TÜFE'deki artış hızının kesildiğini belirterek, "İçeride veya dışarıda önemli bir şok meydana gelmezse bundan sonra enflasyonun da faizin de yönünün aşağı yönlü olduğunu çok rahatlıkla söyleyebiliriz" diye konuştu.

FAİZ İNERSE DÜŞER
Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci ise faizle ilgili olumlu adımlar atıldığında enflasyonun inişinin görüleceğini ifade etti. Zeybekci, "Piyasa şu anda faizin aşağı doğru gidişini destekliyor. Maliyet enflasyonunun aşağı doğru inmesi de otomatik olarak faizlere yansıyacak" dedi.

BABACAN DESTEK ÇIKTI

Son dönemde faiz konusundaki tartışmalarda Merkez Bankası Başkanı'ndan yana taraf olan Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, dün de bu tavrını sürdürdü. Merkez Bankası'nın faiz oranlarını artırmasının enflasyon üzerinde etkisinin olup olmadığına yönelik bir soruya Babacan, "Eğer uygulanan politikalar güveni artırmaya katkı sağlıyorsa, bu iyi bir sonuç verir. Bazen bu bir faiz artışı dahi olsa, eğer güveni artırıyorsa büyümeye de katkı sağlayacaktır" yanıtını verdi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Enflasyon kontrolden çıkmıyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN