Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Soma'da paralel oyununa gelmeyin

Giriş Tarihi: 4.6.2014
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, AK Parti Grup Toplantısı'nda yaptığı konuşmada, Soma için paralel oyun uyarısında bulundu. Paralel yapıya mensup bazı kuruluşların, Soma'yı istismar ederek halktan para toplayabileceklerini belirten Başbakan Erdoğan, "Oyuna gelmeyin" dedi. Başbakan, şunları söyledi: "Bu sıralar Soma ile ilgili birçok vaat var. Paralelciler çeşitli dernekler vasıtasıyla para toplamak isteyebilir. Sakın bu oyuna gelmeyin. Bunları herkese anlatın. Şu anda bu konuda AFAD'dan başka yetkili birim yok."

43 YAŞINDA EMEKLİLİK
Başbakan Erdoğan, konuşmasında Soma'da hayatını kaybeden madencilerle ilgili yeni kanun tasarısındaki düzenlemeleri anlattı. Erdoğan'ın verdiği bilgiye göre madencilerin emeklilik yaşı 55'ten 50'ye çekiliyor. Hatta izinde geçirdikleri günler ve tatilleri de yıpranmaya dahil edilerek, 43 yaşında emekli olmaları sağlanacak. Madencilerin çalışma saatleriyle ilgili de düzenlemeler yapıldığını anlatan Erdoğan, "Haftada 48 olan çalışma saatini 36'ya, günlük çalışmayı da 8'den 6 saate indiriyoruz. Böylece madenci kendine ve ailesine daha fazla zaman ayırabilecek" diye konuştu.

BİR GÜNE BİLE MAAŞ
Yeni yasa madenciler için sigortalılık süresiyle ilgili de düzenlemeler içeriyor. Eskiden sigortalı bir işçi hayatını kaybettiğinde, yakınlarına maaş bağlanıyordu. Ancak bunun için belli bir süre çalışması gerekiyordu. Şimdi şartlar değişiyor. Bir gün bile çalışsa vefat eden madencilerin yakınlarına bu maaş hakkı geliyor.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Soma'da paralel oyununa gelmeyin
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN