Türkiye'nin en iyi haber sitesi

İran Halkbank'a kardeş istiyor

İran, Türkiye ile 30 milyar dolarlık ticaret hedefine ulaşmak için Halkbank dışında yeni bir banka ısrarını sürdürüyor. Türkiye ise alternatif arayışında

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın ocak ayında gerçekleştirdiği İran ziyaretinin ardından iki ülke arasındaki ekonomik ilişkiler büyük bir ivme kazandı. Taraflar ortaya konan 30 milyar dolarlık ikili ticaret hedefine ulaşmak için kolları sıvadı. İran'ın bu süreçteki en büyük ısrarı ise Halkbank dışında yeni bir banka oldu. Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz, "2015 sonunda 30 milyar dolarlık hedefe ulaşmak için İran Halkbank dışında yeni banka ısrarını sürdürüyor" dedi. İran'la ilişkilerde önemli role sahip Halkbank, uluslararası hukuka uygun aracılık yapıyor. Ancak bu talebe karşılık yeni alternatifler ortaya konulacak.

RUHANİ 9 HAZİRAN'DA GELİYOR

Cumhurbaşkanı Ruhani Yüksek Düzeyli İşbirliği Konseyi'nin ilk toplantısı için 9 Haziran'da Türkiye'ye geliyor. Ruhani'nin ziyaretinde enerjiden ortak sanayi bölgesine kadar bir dizi anlaşma imzalanacak. İki ülke arasında tercihli ticaret anlaşmasının takvimi netleştirilecek, ortak sanayi bölgesi ve sınır kapısı, Bazergan-Gürbulak sınır kapısına raylı sistem kurulması konusunda ilk adım atılacak.

YILMAZ VE VAİZİ BİRLİKTE ÇALIŞIYOR
Ruhani ziyareti öncesi Ankara'ya gelen İran İletişim ve Enformasyon Teknolojileri Bakanı Mahmud Vaizi de Kalkınma Bakanlığı ile birlikte teknik hazırlıkları yürütüyor. Cevdet Yılmaz, İran'la siyasi ilişkilerin ekonomide de daha fazla alana yansımasını beklediklerini söyledi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İran Halkbank'a kardeş istiyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN