Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Notçuların kafası karışık

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Moody's Türk bankalarının görünümlerini düşürürken, Fitch övgü yağdırdı

Giriş Tarihi: 5.6.2014
Türkiye ile ilgili değerlendirmelerinde sürekli olarak piyasanın gerisinde kalan kredi derecelendirme kuruluşları, aynı konuda dün yaptıkları farklı yorumlarla bir kez daha tepki çekti. Moody's Türk bankalarının TL mevduat notlarını düşürüp görünümlerini negatife çevirirken, Fitch Türk bankaları için olumlu bir tablo çizdi. Standard&Poors (S&P) ise, bankaların dış borca olan artan bağımlılığı nedeniyle sektör riskinin yükseldiğini vurguladı.

MOODY'S SINIFTA BIRAKTI

Moody's reel büyümenin düşmesi, artan fonlama maliyetleri ve belirsizlik ortamını gerekçe göstererek 11 Türk bankasının görünümünü negatife indirdi. Moody's'in sadece yerel para cinsi mevduat notlarında indirim yaptığına işaret eden analistler, yabancı yatırımcının kararlarında etkili olan yabancı para mevduat notlarında ise bir değişiklik olmadığını vurguladı. Moody's'in değerlendirmesinden etkilenen bankalar Akbank, Asya Katılım Bankası, Denizbank, Şekerbank, Ziraat Bankası, TEB, Garanti, Halkbank, İş Bankası, Vakıfbank ve Yapı Kredi oldu.

FITCH'DEN ÖVGÜ GELDİ

Moody's'in aksine, bir diğer derecelendirme kuruluşu Fitch ise Türk bankacılık sektörünü övdü. Fitch Ratings Kıdemli Direktörü Janine Dow, Türk bankalarının değişen finansman yapısına hızla uyum sağladığını ve kârlılıklarının halen güçlü görünüm sergilediğini ifade etti.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Notçuların kafası karışık
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN