Türkiye'nin en iyi haber sitesi

TTYO kaygısı

Giriş Tarihi: 5.6.2014 09:34

ABD ile AB arasında görüşmelerine geçen yıl Temmuz ayında başlanan Transatlantik Ticaret ve Yatırım Ortaklığı Anlaşması (TTYO), Türkiye’nin de dahil olduğu üçüncü ülkeler için endişe kaynağı olmaya devam ediyor.

İlknur Menlik - Sabah.com.tr
imenlik@comart.com.tr

Görüşmeleri ABD tarafında ABD Ticaret Temsilcisi Michael Froman, AB tarafında ise Avrupa Komisyonu'nun ticaretten sorumlu üyesi Karel De Gucht yürütüyor. Her iki taraf da Türkiye'nin TTYO nedeniyle uğrayacağı zararın farkında ama tarafların açıklamaları Türkiye'yi tatmin etmiyor. Bu konudaki en güncel açıklama, Amerikan – Türk Konseyi 33. Yıllık Toplantısı'nın üçüncü gününde öğle yemeğine katılan ve ABD tarafında görüşmeleri en üst düzeyde temsil eden Froman'dan geldi.

Türkiye'nin TTYO konusundaki kaygılarında haklı olduğunu kaydeden Froman, anlaşmadan olumsuz etkilenmemesi için gereken her şeyi yapmaya çalıştıklarını söyledi. Buradaki en önemli konu, Türkiye'nin anlaşmaya nasıl dahil olacağı konusu. Bu konuda henüz hiçbir şey netleşmiş değil. Froman, her müzakere turunun ardından Türkiye'nin gelişmeler konusunda bilgilendirileceğini söylese de, ikili ilişkilerdeki bir takım sorunlara işaret ederek, Türkiye'nin TTYO sürecine alınıp alınmayacağı konusunda net bir açıklama yapmaktan kaçındı. Kısaca, iki ülke arasındaki Yüksek Düzeyli İstişare Grubu'nun çalışmalarını devam ettirdiği bilgisiyle yetindi. ABD'nin imzaladığı herhangi bir serbest ticaret anlaşmasının, Kongre'den geçmesi ve Amerikan halkının desteğini alması gerektiğini de sözlerine ekledi.

Washington Büyükelçimiz Serdar Kılıç da TTYO ağırlıklı bir konuşma yaptı. Kılıç, Amerikan-Türk Konseyi'ni, ABD ile bir serbest ticaret anlaşması imzalanması yönünde güçlü destek vermeye çağırdı.

ABD'nin Türkiye ile ekonomik ilişkilerinin en az Avrupa ile olduğu kadar önemli olduğunu vurgulayan Büyükelçi, iki ülke arasında imzalanacak bir anlaşmanın Amerikalı yatırımcıların Türkiye üzerinden 9 trilyon dolarlık bölge pazarındaki iş fırsatlarından daha fazla yararlanmasını sağlayacağına dikkat çekti.

Gerçek şu ki, TTYO süreci hem AB hem de ABD için zaten uzun bir süreç olacak. Üstelik AB tarafında, yeni seçimler sonrasında TTYO'ya karşı çatlak sesler daha fazla çıkmaya başladı. Müzakere sürecinin bundan sonraki seyrinin daha zorlu olacağı ortada. Bu gelişmeleri takip ediyor olacağız ama TTYO görüşmelerini yürüten en üst düzey yetkili Froman'ın konuşmasından anladığım şu: Türkiye ile bir serbest ticaret anlaşması için çok erken ve böyle bir anlaşmaya karar verilse bile, bu, uzun bir hazırlık aşaması gerektiriyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
TTYO kaygısı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN