Türkiye'nin en iyi haber sitesi

6.5 milyon işçiye sendika kapısı açılıyor

Başbakan, % 3 işyeri barajı yüzünden 6.5 milyon işçinin sendikasız kalmasından şikâyet eden sendikalara müjde verdi. Baraj % 1'e iniyor

Giriş Tarihi: 6.6.2014
Başbakanlık Resmi Konutu'nda yapılan taşeron zirvesinden iki önemli karar çıktı. Türkİş, Hak-İş ve DİSK başkanlarıyla bir araya gelen Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, taşeron düzenlemesine ilişkin itirazları dinledi. Erdoğan, yüzde 3'lük işyeri barajı nedeniyle 6.5 milyon işçinin sendikasız kalmasından şikâyet eden sendikaların talebine destek verdi. Erdoğan, Çalışma Bakanlığı'na "Bunu yüzde 1'e indirin" talimatı verdi.

TAŞERONA ZORUNLULUK

Devletten iş alan taşerona Kamu İşveren Sendikası'na üye olma zorunluluğu getirildi. Böylece taşeron işçi de sendikalı olabilecek, toplu sözleşme olanağına kavuşacak. Sendikalar mevcut haliyle tasarının hem kamu hem özel sektörde asıl işlerin de taşerona yaptırılmasının önünü açtığını dile getirdi. Bunun üzerine Başbakan Erdoğan'ın talimatıyla AK Parti Başkanvekili Nurettin Canikli, Genel Başkan Yardımcısı Salih Kapusuz ile Çalışma Bakanlığı uzmanlarının yer aldığı bir komisyon kuruldu. Önceki gece saat 21.00'de Meclis'te Canikli'nin odasında bir araya gelen taraflar, sabah 04.00'e kadar çalıştı. Sonuçların Başbakan Erdoğan'a sunulması bekleniyor.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
6.5 milyon işçiye sendika kapısı açılıyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN