Hortumcuya jest alarmı

Giriş Tarihi: 7.6.2014

Anayasa Mahkemesi'nin 2001 krizinde Türkiye'yi 50 milyar dolarlık zarara uğratan 'hortumcu' patronlara jest yapması TMSF'yi harekete geçirdi. Kararın faturasını tespit için ekip oluşturuldu

Son dönemde aldığı kararlarla adeta muhalefetin rolünü üstlenen Anayasa Mahkemesi, Türkiye'nin aleyhine bir işe daha imza attı. Yüksek Mahkeme'nin ülkeye tarihinin en büyük ekonomik krizini yaşatan ve kamuya yaklaşık 50 milyar dolarlık yük bindiren batık banka patronlarını rahatlatan kararı dün SABAH'ta yer aldı. Bankacılık Kanunu'ndaki 20 yıllık zamanaşımı süresinin geçmişteki banka hortumculuğu davalarına da uygulanmasını düzenleyen hükmü iptal etmesi Türkiye'nin halen para tahsilatı yaptığı batık patronların işine yarayacak.

TMSF'DE OLAĞANÜSTÜ HAL

Devam eden tahsilat süreçlerini aksatması beklenen bu karar, kamunun yükünü artıracak. Anayasa Mahkemesi'nin kararı üzerine Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu (TMSF) adeta 'olağanüstü hal' ilan etti. Haberin yayınlamasının ardından dün sabah TMSF yöneticileri ve hukukçuları acil olarak toplandı.

ACİL EKİP OLUŞTURULDU

Anayasa Mahkemesi'nin kararının mevcut davaları ve tahsilatları nasıl etkileyeceği, ne kadarlık bir faturaya neden olacağının hesaplanması için bir ekip oluşturulması kararlaştırıldı. Kurulacak ekip, kararın fona alınan 22 banka ile ilgili devam eden süreçleri nasıl etkileyeceğini masaya yatıracak. Kararın hangi bankayı daha fazla etkileyeceği, hangi tahsilat süreçlerini sekteye uğratacağı incelenecek.

BATIK PATRONLARA ZAMAN KAZANDIRDI
TMSF'ye 1997'den bu yana 22 banka devredildi. 2001 yılında Türkiye'ye tarihinin en büyük krizini yaşatan ve 46 milyar dolarlık maliyet yükleyen bankacılık krizinin çözümü ekonomiye pahalıya mal oldu. Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, daha önce yaptığı açıklamalarda 2001 krizinin Türkiye'ye faturasının 251.5 milyar TL olduğunu dile getirmişti. Anayasa Mahkemesi aldığı kararla, Türkiye'ye böyle bir bedel ödeten hortumcuların en azından zaman kazanmasına neden olacak.

DEVAM EDEN DAVALAR TEHLİKEDE
TMSF'nin 2005'ten öncesine ait alacaklar nedeniyle açtığı davalarda zamanaşımı süresi Anayasa Mahkemesi'nin kararıyla en fazla 10 yıl olacak. Bu kararla, 2001 kriz döneminden kaynaklı ve bazıları halen devam eden tüm davalar zamanaşımı nedeniyle düşecek. TMSF'nin 2003'te el koyduğu Uzan Grubu'na ait İmar Bankası'nın maliyeti 6 milyar dolar, Çukurova Grubu'na ait Pamukbank'ın maliyeti de 3.7 milyar dolar oldu. TMSF her iki gruptan da varlık satışlarıyla bir miktar tahsilat yaptı. Ancak Anayasa Mahkemesi'nin kararıyla bu satışların da akıbeti belirsizleşti. Uzan Grubu'nda takip ve tahsilat işlemleri devam ediyor. TMSF, son olarak Çukurova Grubu'na ait BMC şirketini satarken, Anayasa Mahkemesi'nin kararı ile satışın iptal edilip edilmeyeceği de tartışma konusu oldu. Devir zararı 1.2 milyar doları geçen Murat Demirel'e ait Egebank'ta da tahsilat süreçleri devam ediyor. Türkbank'ta protokol hükümlerinin yerine getirilememesi üzerine temerrüt uygulanıyor.

6183 SAYILI KANUN İŞE YARAR MI?
TMSF yetkilileri, Anayasa Mahkemesi'nin hortumcuları rahatlatan kararına rağmen, mevcut bankacılık yasasının verdiği yetkilerin kurumu bir nebze rahatlattığı görüşünde. Özellikle Amme Alacaklarının Tahsil Usulü Hakkındaki 6183 Sayılı Kanunun tahsilatın bir kısmını takip altında tutma imkânı yarattığına dikkat çekiliyor. TMSF yetkilileri, "Tahsilat konusunda elimizi güçlendiren başka maddeler var. Bunları kullanarak, topluma büyük maliyet oluşturan bu bankaların patronlarından tahsilat yapabileceğimizi düşünüyoruz" diye konuştu.

OKTAY ÖZDABAKOĞLUBUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Hortumcuya jest alarmı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN