Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Kale yerli uçağın babayiğidi olacak

Giriş Tarihi: 7.6.2014

Savaş uçağı motorunun kritik parçalarını üretmek için Kale Grubu ve Pratt& Whitney ortaklığıyla kurulan 75 milyon dolarlık tesis açıldı

F35 uçaklarının motor parçalarını üretecek Kale Grup ve Pratt&Whitney ortaklığıyla kurulan fabrika Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün de katıldığı törenle açıldı. 75 milyon dolara mal olan, Ege Serbest Bölgesi'ndeki fabrikada 5 yılda 700 kişiye istihdam sağlanması hedefleniyor. Kale Grubu Yönetim Kurul Başkanı Zeynep Bodur Okyay, uzun vadede uçakta yerli babayiğit olmayı hedeflediklerini söyledi. Okyay, uçak motoru fabrikasının bu anlamda ilk adım olduğunu belirterek, "Burada üretilecek parçalar yerli uçak için de katkı sağlayacak" dedi.

KİLOSU 177 DOLAR

Grubun üretime topraktan başladığını şimdi ise gökyüzüne çıktığını söyleyen Okyay, ürettikleri motor parçalarının kilogram değerinin 177 dolar olduğunu ifade etti. Okyay, "Tam kapasite üretim yaptığımızda yıllık 564 ton üretebileceğiz. Bu da yıllık 100 milyon dolarlık ciroya tekabül ediyor" dedi. Kale Grubu Onursal Başkanı İbrahim Bodur da şöyle konuştu: "Biz sanayiye inanmış ve ona adanmış bir grubuz. Çünkü ticaret bireyleri, sanayi toplumları zengin eder. Böyle ileri teknoloji yatırımları ile dünyanın saygın bir bireyi olabiliriz." Kale Grubu Teknik Bölüm Başkanı Osman Okyay ise bu yatırımla uçak motor sanayine giriş yaptıklarını belirtti. Pratt&Whitney Askeri Motorlar Grup Başkanı Bennett M. Croswell da bu tesisle dünya standartlarında en iyi fiyata askeri uçak motor parçaları üretme imkânına kavuştuklarını belirterek, "Bu yatırım, küresel vizyonumuza ve büyüme stratejimize çok uygun" dedi.

GÜL: SANAYİDE SINIF ATLATAN YATIRIM
Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, "Sanayide bu tip üretimler sınıf atlama, standart artırma anlamına geliyor. Türkiye gibi nüfus ve coğrafi olarak büyük olan ülkelerin sanayisinin de güçlü olması gerekir. Gelişmiş ülkelerin sanayi sektörleri çok güçlüdür" dedi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kale yerli uçağın babayiğidi olacak
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN