70 Harvardlı İstanbul'da

Giriş Tarihi: 8.6.2014

Dünyanın en prestijli okullarından Harvard Business School'un 70 mezunu geçen hafta Türkiye'deydi. 2 milyar dolarlık şirketleri yöneten veliahtlar 4 gün İstanbul'u gezdi

Harvard Business School... Dünyanın en prestijli üniversitelerinden biri. Araştırmalarıyla ünlü okulun yöneticileri "Dünyada değişiklik yapacak liderler yetiştiriyoruz" diyor. Dünyanın dört bir tarafından MBA için başvuranların 130 bin doları gözden çıkarması gereken okuldan mezun olanları da iyi bir iş hayatı bekliyor. İş dünyasında yakından tanıdığımız Pınar Abay, Süreyya Ciliv, Demet Mutlu, Ali Koç, Murat Özyeğin'in de mezunları arasında olduğu okul, geçen hafta adeta İstanbul'a çıkarma yaptı. Okulun 2013 mezunu 70 işadamı, satış ve pazarlama danışmanlığı şirketi 602'nin sahibi Ebru Kohen'in ev sahipliğinde İstanbul'da 4 gün geçirdi. Harvardlılar, kişi başı 10 bin euroya mal olan geziyle İstanbul'a 1 milyon euro para bıraktılar. Biz de Ebru Kohen ile 4 günü konuştuk.

5 KITADAN GELDİLER
Okulun mezunları hep bu tarz organizasyonlar yapıyor mu?
Evet... İki yılda bir oluyor. Türkiye'de ilkini yaptık. Meksika ve Brezilya'nın elinden aldık. 2013 mezunlarının tekrar bir araya gelmesi için bir komite seçildi, bütün kıtalardan bir temsilci oldu. Bende Avrupa'yı temsil ediyorum. Sonra organizasyonun hangi ülkede yapılacağı oylaması oldu.

İstanbul'a sanırım 70 kişi geldi... Hangi ülkelerden geliyorlar?
Avustralya, Amerika ve Afrika'dan geldiler. Ağırlıklı Meksika ve Brezilya'ydı. Katılımın en çok olduğu ülkeler de Nijerya ve Hindistan'dı. Misafirlerimiz Tarabya Oteli'nde kaldılar.

Birinci gün neler yaptılar?
Otelde kokteyl ve yemek oldu.Yarım gün eğitim yaptık. Eminönü ve Sultanahmet'e gittik. Ortaköy, Hürrem Sultan Hamamı ve Kapalıçarşı'yı gezdik. İkinci gün Galatasaray, Beyoğlu ve Karaköy'ü dolaştılar.

En büyük gazetelerin tam sayfa ayırdığı İstanbul'da, bu kadar değerli işadamını ağırlamak nasıl bir duygu?
İstanbul bir organizasyon yapmak için aslında en kolay şehir. Misafirlerin yüzünde günde en az birkaç kez şaşkınlık ve hayranlık duygusunu görüyorsunuz. Tarih, gastronomi, alışveriş ve eğlence anlamında oldukça zengin bir şehir burası. Dolayısıyla ben 'kısıtlı zaman içinde hangisini atlayacağız' diye düşündüm sadece. Herkes döndükten sonra beni teşekkür mesajına boğdu.

Ülke bu geziden ne kazandı?
Türkiye'ye gelen işadamlarının bir kısmı sadece İstanbul'u görmek için 24 saat uçtular. Program 4 günlüktü ama ortalama bir hafta kaldılar. 4 günlük mezunlar toplantımızın bedeli yaklaşık 10 bin euroydu. Halı, kumaş, dekorasyon malzemesi, altın ve gümüş alışverişi yaptılar. Adam başı 15 bin euro girdi sağlandı. Bu kadar eğitimli, kültürlü kişilerin bir kısmının Boğaz'ı göl zannetmesi ise beni çok şaşırttı.

Türkiye'yi nasıl buldular?
Hepsi inanılmaz etkilendi. İstanbul'un zenginliğine hayran kaldılar. Güvenlik sorusu çok almıştık, çok memnun kaldılar. Bazıları Kapadokya'ya gitti.

YEDİ AY HAZIRLIK YAPTIM
Organizasyonun İstanbul'da olması için yapılan elemeler olimpiyatları andırıyor...
Doğru benzetme... Burada hem ülkeler hem de onu temsil eden kişiler önemli. Temsil eden kişinin girişimciliği ve sosyal etkisiyle organizasyonu alabiliyorsunuz. Benim açımdan İstanbul'u böyle bir organizasyon için teklif etmek çok güzel... Ama dediğim gibi Türkiye ve özellikle de İstanbul'un dünyada bir algısı var. Bu da benim işimi kolaylaştırdı. Çok zorlanmadım yani. Oylamada karar oybirliğiyle alındı. Organizasyon için 7 ay çalıştım. Çünkü talepleri çok yüksek. Eğlenme düzeyleri de son derece sofistike olan bir grubu ağırlamak zorundasınız. Güzel bir program yaptık, eğlendiler, alışveriş yaptılar, kültür gezilerine katıldılar.

NASIL HARVARD BUSİNESS SCHOOL'LU OLURSUNUZ?
Harvard'ın o bölümüne nasıl giriliyor, diğerlerinden farkı ne?
Diğer Harvardlar'dan farkı yok, aynı derecede zor bir eleme yapıyorlar. Bu programa girmek için şirket sahibi olmanız gerekiyor. Onun da belirli bir boyutta ve güçte olması şart. Bu koşullarla sizi kabul ediyorlar. Kabul edilmeme olasılığınız da var. Üç yıl sürüyor, yaklaşık bir ay orada kalıyorsunuz. Öncesinde ve sonrasında bayağı ödeviniz oluyor. Yani hep bir yıl sonraya bir şeyleri hazırlamış ve programlanmış olarak gitmeniz gerekiyor. Ben mesela bir ay evden çıkmadan ders çalıştığımı bilirim, o yüzden kendi işinizin patronu olmanız şart, çalışırken yapmak çok zor. Çünkü okumalar, sorular, ödevler vaktinizi alıyor. Orada da göz açtırmıyorlar, 'ben okumadım, idare ederim' diyemiyorsunuz.

2 MİLYAR DOLARLIK ŞİRKETLERİ YÖNETİYORLAR
Gelenler kimler?
Sona Koyo, Bajaj, Clarius Capital, GMT Corporation, Gideon Contracting, CNC Communications, Senpar gibi 2 milyar dolarlık şirketlerin veliahtları.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
70 Harvardlı İstanbul'da
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN