Türkiye'nin en iyi haber sitesi

İran'a Arap istilası

Batı ile masaya oturan İran'a yatırımda Araplar Türkleri solladı. BAE, Kuveyt, Katar ve Dubai turizmden, serbest bölgelere kadar anlaşmaları imzalarken Türk özel sektörü derin uykuda

Giriş Tarihi: 9.6.2014
Batı ile müzakerelere ocak ayında başlayan ve yurtdışında dondurulan yüz milyarlarca doları yavaş yavaş serbest bırakılan İran için Batı ve Uzakdoğu ülkeleri iştahlı ancak en hızlı çıkan Körfez oldu. Birleşik Arap Emirlikleri, Kuveyt, Katar ve Dubai gibi ülkeler Türk özel sektörünü de solladı.

BEŞ SEKTÖR ÖN PLANDA

Yarım trilyon dolarlık ekonomiye sahip olan İran'daki ertelenmiş talebi gören Körfez ülkelerinden Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) sekiz yıl aradan sonra ilk kez Tahran'a giderek işbirliği anlaşmaları imzaladı. İran ile BAE arasında beş sektörde işbirliği yapma kararı alındı. Bunlar petrol ve doğalgaz, bankacılık, gıda, otomotiv ve yatırım şirketleri. Katarlılar ise İran'ın adalarına yatırım yapmayı planlıyor. İran'ın Körfez'de bulunan Qeshm adasına yatırım için ziyaretlerde bulunan Katarlılar ekonomik işbirliğinde savunma ve kültürel işbirliğini geliştirmek istiyor. Bazı Arap firmaları da liman kurmak için araştırma yürütüyor.

AMBAR GODA ÇİN KAZANDI
Paranın yeniden akmaya başladığı İran için Araplar kadar Batı, Çin ve Hindistan da istekli. Ambargo'nun en yoğun olarak hissedildiği yıllarda piyasayı ele geçiren Çinliler 600 firma ile ülkede bulunuyor. Ancak Batı'dan ve Hindistan'dan yeni rakipler gelmeye başladı. Enerji alanında Avrupalı ve Rus firmalar pazara yoğun ilgi gösteriyor.

Devletler arası ilişkiler ısınıyor
Özel sektörün aksine Türkiye ile İran arasında devletler arası ilişkilerde sıcak bir döneme girildi. İran Cumhurbaşkanı Ruhani'nin Türkiye'ye gerçekleştireceği ilk resmi ziyaret bugün ve yarın olacak. Ana gündemin enerji olması planlanıyor. Iğdır'da ortak sanayi bölgesi kurulması projesinin de masaya gelmesine kesin gözüyle bakılıyor.

Kuveyt Emiri Şeyh Al-Jaber Al- Sabah ve İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani (sağda) 1 Haziran'da birçok alanda ikili işbirliği anlaşmasına imza attı.

İran Körfez'deki adalarında serbest ticaret bölgeleri kurmak için çalışmalara başladı. Kabineye sunulan teklifle tüm adalar ticaret bölgelerine çevrilecek.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İran'a Arap istilası
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN