Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Nakliyecilerden İran'a ilanlı çağrı

Giriş Tarihi: 9.6.2014 12:02

Uluslararası Nakliyeciler Derneği (UND), İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani'nin Türkiye ziyaretini iki ülke arasında ticaretin gelişmesi ve "kangren" haline gelen taşımacılık problemlerinin çözümü için bir fırsat olarak gördüklerini belirtti.

UND, gazetelere Türkçe ve Farsça olarak "Türkiye ve İran Kamuoyları ve Yetkili Makamlarına Açık Mektup" başlıklı tam sayfa ilan verdi. İlanda, İran'ın Türk taşımacılardan hem ikili hem de transit taşımaların her seferinde, Türkiye'de yakıtın pahalı olduğu gerekçesiyle tek yönde ortalama 750 dolar yakıt farkı aldığı belirtildi. Böyle bir uygulamanın İran dışında hiç bir ülkede bulunmadığına işaret edilen ilanda, İran'ın bu uygulamasının iki ülke arasındaki ticareti olumsuz etkilediği ve Türkiye'nin Orta Asya'ya yönelik ticareti ve taşımasının da yapılamaz hale geldiği ifade edildi.

İran'a giden araçların çoğunun boş olarak geri döndüğü belirtilen ilanda, şunlar kaydedildi:

"Bunun sebebi, İran'ın Türk taşımacılara yük veren İran vatandaşlarından 2 Kasım 1994 tarih ve 22926 sayılı karar çerçevesinde navlunun yüzde 10'u kadar vergi alarak Türk araçlarını pahalılaştırmasıdır. Eşi benzeri olmayan bu tür haksızlıklara rağmen Türkiye, ülkemize taşıma yapan ve transit geçecek İran araçlarına her türlü kolaylığı sağlamakta ve hiç bir ayrımcılık oluşturan ücret almamaktadır. İki ülke arasında 1980 yılında imzalanan Karayolu Taşımacılığı anlaşması 5. madde C bendi ve 2001 yılında imzalanan KUKK protokolü İran tarafından ihlal edilerek hükümsüz kılınmıştır. Bu haksızlığa son verilsin.

Türk ve İran heyetleri çözüm için son 6 ayda 3 kez bir araya gelmiş ve toplantılardan sonuç alınamamıştır. Türk taşımacılar olarak, İran Cumhurbaşkanı Sayın Hasan Ruhani'nin Türkiye ziyaretini iki ülke arasında ticaretin gelişmesi ve artık kangren haline gelmiş olan taşımacılık problemlerinin çözümü için bir fırsat olarak görüyoruz."

Transit geçişte her iki ülkenin aynı uygulamayı yapması talep edilen ilanda, İran'dan yük alınmasını zorlaştıran 22926 sayılı yasanın ve İran tarafından Türk taşımacılardan alınan yakıt farkının kaldırılması istendi.

Acilen çözüm talep edilen ilanda, "Bunlar sağlanamıyorsa en kısa süre içinde İran araçlarına mütekabiliyet uygulanması konusunda gereğini takdirlerinize arz ediyoruz" denildi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Nakliyecilerden İran'a ilanlı çağrı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN