Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Bir tarife dışı engel de Dünya Bankası'ndan

TGSD Başkanı Cem Negrin, Türkiye'nin tekstilden çıkmasını öneren Dünya Bankası raporunu eleştirdi. Negrin, "Rapor önemli bilgi hatalarıyla dolu" dedi

Giriş Tarihi: 10.6.2014
Türkiye Giyim Sanayicileri Derneği (TGSD) Başkanı Cem Negrin, geçtiğimiz günlerde yayınlanan ve Türkiye'nin tekstilden çıkıp katma değeri daha yüksek ürünlerin ihracatına odaklanması gerektiğini bildiren Dünya Bankası raporunu eleştirdi. Raporun önemli bilgi hatalarıyla dolu olduğunu ifade eden Negrin, "Bize çıkmalısınız dedikleri hazır giyimi, krizdeki Portekiz, İspanya ve İtalya için desteklenmesi gereken sektörler olarak açıklamalarını iyi niyetle değerlendirmemiz mümkün değil" diye konuştu. Raporun özensizlik ya da art niyetle hazırlandığına inandıklarını belirten Negrin, üreticilerin bunu pusula edinerek oyuna gelmemeleri gerektiğinin altını çizdi.

KİLOGRAM FİYATI 39.5 DOLAR

Türkiye'nin son 10 yıldır ekonomideki iyileşmeyle yeni küresel rekabet koşulları içinde daha yüksek katma değerli ürünlere ve sektörlere yöneldiğini belirten Negrin şöyle konuştu: "Hazır giyim sektörü ihracatta katma değerli ve pahalı ürünlere odaklanmış durumda. Örneğin kadın bluz ve gömleğinin kilosunu 39.5 dolardan ihraç ederken, monitör ve projektörlerini 27.7, motor parçalarını 18.2, toplu taşıma araçlarını ise 12.9 dolardan ihraç ediyoruz. Nitekim Türkiye'de kilogram fiyat olarak en pahalı ihracatı hazır giyim sektörünün gerçekleştirdiğini görüyoruz." Öte yandan hazır giyim ve moda endüstrisinin istihdam deposu da olduğunu ifade eden Negrin, "Konuya bir bütün olarak baktığımızda Dünya Bankası'nın raporunu anlamak ve iyi niyetle değerlendirmek mümkün değil" şeklinde konuştu.

Türkiye'nin rakipleri üretimde gaza bastı
Avrupa Birliği içinde hazır giyim üretiminin halen yoğun olarak sürdüğü Portekiz, İspanya ve İtalya gibi ülkelerde krizden çıkışın önemli bir aracı olarak ihracat ve hazır giyim ihracatının görüldüğüne dikkat çeken Negrin, "Bu ülkeler hazır giyim sektöründe Türkiye'nin rakibi. İspanya ve Portekiz'in ihracat artışı son derece önemli ve dikkat çekici" dedi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Bir tarife dışı engel de Dünya Bankası'ndan
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN