Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Hazar ve Basra'yı Akdeniz'e bağlayalım

Türkiye'ye çağrı yapan İran Cumhurbaşkanı Ruhani, "Raylı sistemlerimizi birleştirelim. Basra Körfezi ve Hazar Denizi'ni Akdeniz ve Karadeniz'e bağlayalım" dedi. Başbakan Erdoğan ve İran Cumhurbaşkanı Ruhani gazda indirimi de görüştü. Henüz müjde çıkmadı, bakanlar müzakereyi sürdürecek

Giriş Tarihi: 10.6.2014
Türkiye' ye resmi ziyarette bulunan İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile görüştü. Ruhani ve Gül görüşmesinde "ilişkilerde yeni bir dönemin başlangıcı" vurgusu yaptı. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, "Fransa ile Almanya arasında çok büyük yatırım ve karşılıklı ticaret var. Bu ilişki Türkiye ile İran arasında da olabilir" dedi. Gül, iki ülke arasındaki ticaret hacminin 30 milyar dolara çıkarılmasının hedeflendiğini söyledi.

İRAN' DA OTEL YAPIN
İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, bu hedefin imzalanan anlaşmalarla gerçekleşebileceğini söyledi. Ruhani, özellikle demiryollarıyla ilgili anlaşmaya değinerek, "İki ülkenin raylı sistemlerini birbirine bağlayalım. Fars (Basra) Körfezi ve Hazar Denizi'ni, Karadeniz'e ve Akdeniz'e bağlayalım. İki ülke arasındaki ekonomik ilişkilerin artırılması ve kalkınması bölgemizin de yararına olacak" dedi. İki ülkenin turizm konusunda daha fazla işbirliği yapacağını vurgulayan Ruhani, "İran'da, turizmde iyi olan illerde Türk firmaları otel yapsınlar" çağrısı yaptı. Konuk Cumhurbaşkanı, Köşk'teki temaslarının ardından Başbakanlık'a geçti. Ruhani ile ikili görüşme yapan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, tercihli ticaret anlaşması istediklerini vurguladı. Tarihi dostluk vurgusu yapan Başbakan Erdoğan, iyi ilişkilerin sürmesini istedi.

GAZDA İNDİRİM YOK

Ruhani de Erdoğan da doğalgazda indirim müjdesi vermedi. İki lider de enerji bakanlarının görüşmeleri devam ettireceğini belirtti. SABAH'ın elde ettiği bilgilere göre, İran indirim teklif etti ancak bunu da yeni anlaşma çerçevesinde uzun süre sonra kademeli olarak gerçekleştireceği teminatını verdi. Bu durumda da sağlanan indirimin Türkiye'nin beklentilerinin çok altında kaldığı belirtildi. İran Cumhurbaşkanı Ruhani, iki ülkenin enerji bakanlarının görüşmeye devam edeceğini bildirdi.

10 KRİTİK ANLAŞMA İMZALANDI
Abdullah Gül ve Hasan Ruhani'nin düzenlediği ortak basın toplantısı öncesinde iki ülke arasında 10 ayrı anlaşma imzalandı. İmzalanan anlaşmalar arasında nüfus işleri alanında işbirliği, iki hükümet arasında ortak film yapımına ilişkin mutabakat zaptı, 2014-2017 yıllarına ilişkin kültürel, eğitsel, bilimsel ve gençlik ve spor değişim programı yer alıyor. Ayrıca, turizm işbirliği uygulama programı, hudut kapılarının ortak kullanımı, devlet taşınmazlarının yönetimi alanında işbirliği geliştirme, Türk Standartları Enstitüsü ve İran Standartlar ve Endüstriyel Araştırmalar Enstitüsü arasında işbirliğini içeren anlaşmalar da yapıldı. Ruhani'ye Türkiye ziyaretinde 90 işadamı eşlik etti. Ruhani, bugün TOBB'da konuşma yapacak.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Hazar ve Basra'yı Akdeniz'e bağlayalım
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN