Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Merkez özel sektörü yavaşlattı

İlk çeyrek büyümesini değerlendiren işadamları, Merkez Bankası'na "faizi indir" çağrısında bulunarak, "Özel sektörü yavaşlatma" dedi

Giriş Tarihi: 11.6.2014
İş dünyası temsilcileri de büyüme rakamlarını değerlendirirken, Merkez'in sıkı para politikasının özel sektörü yavaşlattığını belirterek, olağanüstü toplantıyla indirim beklediklerini iletti. İşte görüşler:
İSO Erdal Bahçıvan: Dış finansal şoklar ve içerideki siyasi türbülansların baskısına rağmen ilk çeyrekte yüzde 4.3'lük büyüme başarıdır. Rakamlar ekonomimizin sanayiden aldığı istikrarlı desteği gösteriyor. Ancak henüz yatırımlardan gelen büyümenin etkisi sınırlı. Büyümenin sürdürülebilir olması açısından sanayi yatırımlarına destek verilmesi gerekiyor.
TOBB YK Üyesi Memiş Kütükcü: Rakamlar Türk özel sektörünün üretim gücünü, azmini ve ülke sevdasını ortaya koydu. İyi bir başlangıç yaptık. Merkez Bankası'nın faizleri indirmesi ve yatırımları teşvik etmesi gerek.

PPK ARA TOPLANTI YAPSIN
ASO Başkanı Nurettin Özdebir: Avrupa Merkez Bankası'nın faiz indirimi ve parasal genişleme kararı ile ABD'de faizlerin daha uzunca bir süre artmayacağı belli oldu. Bunların TL'yi değerlendireceği düşüncesiyle Para Politikası Kurulu ara toplantı yaparak faizleri indirmelidir.
ASKON Başkanı Mustafa Koca: Ekonomi yüz güldürdü. Hükümete karşı darbe sayılabilecek girişimlere ve gergin geçen seçim dönemine rağmen ekonomik veriler iyi geldi.

MÜSİAD Başkanı Nail Olpak:
Rekor faiz durdurdu

2014 yılında felaket senaryoları çizildi. Ulusal ve uluslararası pek çok kurum büyüme tahminlerini aşağı yönlü revize etti. Buna karşılık, yüzde 4.3 büyüdük. Dış talep ve kamu yatırımları ilk çeyrek büyümesini olumlu etkiledi. Özel sektör yatırımlarındaki artış negatife döndü. Bunun başlıca sebebi Merkez Bankası'nın ocaktaki rekor faiz artışıdır.

TİM Başkanı Mehmet Büyükekşi:
Büyümenin motoru ihracat

Büyümenin ana kaynağının ihracat ve ihracatın desteklediği sanayi büyümesi olması son derece önemlidir. Türkiye'nin mal ihracatı 2014'ün ilk çeyreğinde yüzde 5.8, altın dâhil genel ihracatı ise yüzde 8.9 arttı. Türkiye'nin hem siyasi hem de küresel riskler ile karşılaştığı bir dönemde, ihracatın katkısıyla ortaya konulan yüzde 4.3'lük büyüme başarıdır.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Merkez özel sektörü yavaşlattı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN