Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Dünya Bankası'ndan anında revize

Türkiye'nin ilk çeyrekte elde ettiği rekor büyüme rakamlarının üzerinden 24 saat geçmeden Dünya Bankası'ndan gelen yüzde 2.4'lük tahmin şok etkisi yarattı. Fakat, kurum aynı gün içinde geri adım atarak, "Yukarı revizyon olabilir" dedi

Giriş Tarihi: 12.6.2014
Türkiye'nin ilk çeyrekte yüzde 4.3 ile beklentilerin çok üstünde büyümesi Dünya Bankası'nın da kafasını karıştırdı. Kurum dün sabah açıkladığı 'Küresel Ekonomik Görünüm' raporunda Türkiye'ye yönelik büyüme tahminini yüzde 3.5'ten 2.4'e düşürdü. Fakat raporun yayınlanmasından yaklaşık iki saat sonra gelen başka bir açıklama ile Türkiye'nin büyüme tahmininin yukarı yönlü revize edilebileceği bildirildi.

İLK ÇEYREK ÇARK ETTİRDİ
Dünya Bankası Küresel Makroekonomi Bölümü Direktörü Andrew Burns, Türkiye'nin bu yılın ilk çeyreğinde kaydettiği yüksek büyüme oranının açıklanmasının ardından, "Türkiye için büyüme tahminimizi yukarı yönlü revize etmemiz mümkün" dedi.

TÜRKİYE ZORLUĞU ATLATT I

Dünya Bankası'nın Türkiye'nin ekonomik büyümesine ilişkin öngörüsünün düşük olmasının 2013'ten kaynaklı baz etkisi olduğunu vurgulayan Burns, "Biz raporlarımızda 2014'ün ortalama büyümesini öngörmeye çalışıyoruz. Fakat 2013'e de bakıyoruz. Geçen yıl da ekonomik büyüme daha zayıf olduğu için matematiksel olarak bir baz etkisi oluşuyor. Türkiye'nin ilk çeyrek büyüme verilerinin güçlü gelmesi zorluğun atlatıldığına ilişkin cesaret veriyor" diye konuştu.

MERRİLL LYNCH DE GERİ ADIM ATTI
İlk çeyrekteki yüksek büyümenin ardından Türkiye'ye ilişkin tahminlerini revize eden yatırım bankaları kervanına Bank of America Merrill Lynch de katıldı. Kurum, Türkiye için 2014 ve 2015 büyüme tahminlerini yukarı yönlü revize etti. Merrill Lynch, 2014 yılına ilişkin Gayrisafi Yurtiçi Hasıla büyüme tahminini yüzde 2.5'ten 3.8'e çıkarırken, 2015 tahminini de yüzde 3.2'ten 3.5'e çıkardı. Merkez Bankası'nın bu yılın üçüncü çeyreğindeki faiz indirimi tahminini yarım puandan 1.25'e yükselten Merrill Lynch, enflasyon tahminini de yüzde 8'den 8.3'e çıkardı.

FAİZ İNDİRİMİ OLABİLİR
Merkez Bankası'nın önümüzdeki dönemdeki faiz politikasına da değinen Andrew Burns, dış dengenin iyi bir durumda olduğunu, kurdaki değer kaybının enflasyonist yansımasının da azalmaya başlayacağını, bu durumun enflasyonunun azalmasına yardımcı olacağını aktardı. Burns, "Bu ortamda faizlerin kademeli olarak düşmesini bekleyebilirsiniz. Merkez Bankası'ndaki meslektaşlarımız bunu yakından takip ediyordur" diye konuştu. Dünya Bankası tarafından yayımlanan Küresel Ekonomik Görünüm raporunda, Türkiye için bu yıl yüzde 3.5 olan Gayri Safi Yurtiçi Hasıla (GSYH) büyüme tahmini yüzde 2.4'e indirildi. Kuruluş GSYH için 2015 büyüme tahminini yüzde 3.9'dan 3,5'e, 2016 büyüme tahminini yüzde 4.2'den 3.9'a düşürdü. Dünya Bankası küresel ekonomi için büyüme tahminini ise bu yıl için yüzde 3.2'den 2.8'e indirdi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Dünya Bankası'ndan anında revize
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN