Türkiye'nin en iyi haber sitesi

En büyük elektrikli araç filosu Aras'ta

Aras Kargo, Türkiye'nin en büyük yüzde 100 elektrikli araç filosunu kurdu. 39 yeni araca 5 milyon TL'lik yatırım yaptıklarını belirten CEO Evrim Aras, "Yeni taşıtlar yüzde 10 yakıt tasarrufu sağlayacak. 5 bin tonluk karbon salınımına da engel olunacak" dedi

Giriş Tarihi: 13.6.2014
Türkiye' nin en büyük yüzde 100 elektrikli araç filosunu Aras Kargo kurdu. 2011'de 9'la başlayan elektrikli araç sayısına 30 yeni araç daha ekleyen Aras Kargo'nun Yönetim Kurulu Başkanı ve CEO'su Evrim Aras, "Türkiye'nin en geniş elektrikli ticari araç filosuna sahip olduk. 5 milyon TL'lik yatırım maliyetle bu filoyu oluşturduk" dedi. Ticari filosuna elektrikli araç alan ilk Türk kargo şirketi olduklarını söyleyen Evrim Aras, şirketlerin en büyük sorumluluğunun çevreye ve insana dost teknolojileri deneyimleyerek, kendi iş yapış biçimlerini verimlilik üzerine inşa etmeleri olduğunu belirtti.

18 BİN AĞACI KURTARACAK
Aras, "Sektörümüz doğası gereği çevreci değil ne yazık ki. 3 bin 320 aracımızla günde 400 bine yakın gönderi taşıyoruz. Doğada önemli miktarda karbon ayak izi bırakıyoruz. Bir günde tüm filomuzu doğa dostu teknolojiyle yenileyemeyiz. Ama bir yerden başlamamız gerekiyordu" diye konuştu. Daha önce sadece İstanbul'da kullanılan araçlar, Ankara, İzmir, Bursa ve Kocaeli'ne yayılacak. Araçlar, şirketin bu kentlerdeki transfer merkezlerinde kurulacak şarj üniteleriyle şarj olacak ve elektrikli filo Anadolu'ya da yayılmış olacak. Yakıtta yüzde 10 tasarruf hedeflediklerini anlatan Aras, "5 bin 787 ton karbon salınımına engel olunacak. Doğaya 8 yılda 18 bin yeni ağaç dikmiş kadar katkı sağlıyoruz" dedi.

'TEŞVİKLE TAMAMI ELEKTRİKLİ OLABİLİR'
Geçen yıl toplamda 30 milyon liralık yatırımla 426 aracı filoya kattıklarını anlatan Evrim Aras, elektrikli otomobillere teşvik verilmesi gerektiğini belirtti. Bu yıl da 270 aracın filoya gireceğini, 5 yaş üstü araçları trafikten çektiklerini dile getiren Aras, "Eğer gerekli teşvik verilirse bütün filomuzu bu araçlara uygun yapabiliriz" diye konuştu. Aras Kargo'nun elektrikli araçlarını BD Otomotiv üretiyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
En büyük elektrikli araç filosu Aras'ta
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN