Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Akbank yönetici adaylarına yemek yaptırdı

Akbank'ta 29 yönetici adayı (MT) yemek yaparak işe başladı. İnsan Kaynakları Genel Müdür Yardımcısı Yüce, "Yeni jenerasyon bu tür orgnizasyonlar istiyor" dedi

Giriş Tarihi: 15.6.2014
Akbank, Genel Müdür Yardımcıları ile işe yeni başlayan yönetici adaylarını (MT) tanıştırmak için ilginç bir organizasyona imza attı. "Y" olarak adlandırılan bu jenerasyonun beklentilerini dikkate alan banka, İstinye- Urza'da yemek yapma aktivitesi düzenledi. 13 Genel Müdür Yardımcısı ile bu yıl bankaya alınacak 29 MT bu organizasyonda tanıştı. Herkes MT'siyle yemek yaptı. Aynı masada yemek yediler. Müdür yardımcıları burada gençlerin liderlik, takım olma, rahat olma, hızlı çözüm bulma gibi konulardaki yeteneklerini gözlemleme şansı buldu. Akbank İnsan Kaynakları ve Strateji'den Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Burcu Civelek Yüce sorularımızı cevapladı.

Bu fikir nasıl doğdu?
Gençlerin yetkinliklerini güzel ve eğlenceli bir ortamda yöneticilerimizle değerlendirmek istedik. Çünkü bu sırada inisiyatif alma, liderlik gibi birçok yetkinliği gözlemleme şansınız oluyor.

Taraflar ilk kez burada mı karşılaştı?
Evet, ilk kez burada gördüler. Bizim klasik genel müdür yardımcısı aday görüşmesinin yerini alan bir aktivite oldu.

Bundan önce tanışmalar yüz yüze görüşme şeklinde mi yapılırdı?
Eskiden çalıştığımız ofise çağırıp toplantı odasında aday görüşmesi yapardık. Şimdi Y Jenerasyonu'yla işe alım formatımızı biraz değiştirmek istedik. İlk başta sınav yapıldı, sonra mülakata girdiler, ardından da iş birimleriyle tekrar görüşme yapıp, son aşamaya geldiler. Elene elene en başarılı arkadaşlarımız kaldı. Yani ileride genel müdür yardımcısı olacak kişiler yemek yaparak işe girdiler.

Sizin izleniminiz ne oldu?
Gözlemlediğim kadarıyla herkes çok rahattı. Biri su bardağına su doldururken diğeri nişastayı dökmeye çalıştı. Yani kaynak planlama, birbirine destek olma, takım çalışmasını birebir yaşadık.

GENÇLER KOLAY TEDİRGİN OLMUYOR

Genç yönetici adayları heyecanlı mıydı?
Hayır çok rahatlardı. Zaten yeni jenerasyonun özelliği bu. Onlar bu tür şeylerden tedirgin olmuyor. Yeni bir şey denemeye daha açık oldukları için çabuk adapte oldular.

Bu organizasyonun banka için faydaları neler oldu?
Yaşadığımız deneyimin her iki taraf için de iyi bir başlangıç olduğunu düşünüyorum. Sınırlı kaynak, bütçe kullanma, kısıtlı süre, hedefe kısa zamanda ulaşma, beraber çalışma ve zaman yönetimi başlı başına konular. İş bölümü, pratik ve yaratıcı çözümü önemsiyoruz. Tanımadığınız biriyle işbölümü yapıp pratik şekilde hedefe ulaşma, iş yaşantısında çok önemli.

OFİS ORTAMINDAN UZAK BAŞLANGIÇ
Bireysel Bankacılık GMY Galip Tözge: Benim için nostalji oldu, çünkü ben de 22 yıl önce ofiste görüşme yaparak MT olarak başladım. Bence bu çok daha zevkliydi. Çünkü ortam rahat olduğu için genç arkadaşları daha iyi tanıma imkânı bulduk. Ofis ortamında bazı protokoller var. Burada olmaktan çok daha memnunum. Bundan sonra ofiste çalışmaya devam edeceğiz. Bu şekilde tanışmak insanları daha iyi gözlemleme fırsatı sunuyor.
İKMT Duygu Yaylacı: Yemek yapacağımı bilmiyordum, sürpriz oldu. Ben zaten Akbank Düşünce Kulübü 5'inci Dönem üyesiyim, Akbank ailesiyle güzel şeyler yapıyoruz. Bir yerde oturup, yemek yer, sohbet edeceğimizi düşünüyordum ama bu çok daha etkili bir çalışma oldu. Çünkü ofiste tanışmamız çok kısa, formel bir şey olacaktı. Herkesin kendini anlatması daha zor olacaktı. İlk tanışmanın böyle olması ilişkiyi doğru başlatmak ve doğru bir yere oturtmak adına da çok güzel oldu.
Direkt Bankacılık GMY Orkun Oğuz: İyi çıkarımlar yapma imkânı bulduk. Ama ondan daha önemlisi, henüz çalışma ilişkisi başlamadan böyle bir organizasyonla tanışmak pozitif bir etki yarattı. Çünkü ilk görüşte edinilen intiba önemlidir. İki taraf için de daha sıcak bir ilişkinin başlangıcındayız.
Direkt Bankacılık MT Ömercan Yavuzer: Benim daha önce hiç iş tecrübem olmadı. Burası belki benim çok uzun yıllar çalışacağım bir şirket. Sonuçta çok kurumsal bir yaşama adım atıyorum. İşe direkt ofis ortamından başlamaktansa bu şekilde adım atmak benim için daha iyi oldu. İnsanlarla daha çabuk kaynaşma ve sıcak iletişim kurma imkânı bulmak bana keyif verdi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Akbank yönetici adaylarına yemek yaptırdı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN