Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Düş ortakları Kaş'ta engelleri kaldırıyor

Vodafone Vakfı, AYDER ve UNDP'nin engelli eğitimine yönelik altı yıldır yürüttüğü Düşler Akademisi, Kaş'a taşındı. Burada dünyanın her yerinden engelli gençler ücretsiz eğitim görecek

Giriş Tarihi: 15.6.2014
Dünya Sağlık Örgütü'nün istatistiklerine göre Türkiye'de de diğer ülkelerde olduğu gibi engellilerin toplam nüfusa oranı yüzde 10. Ancak gelişmiş ülkelerle aramızdaki açık, onların hayata katılım oranında ortaya çıkıyor. 2008'de Vodafone Türkiye'nin Alternatif Yaşam Derneği (AYDER), UNDP ve Vodafone Vakfı'yla birlikte hayata geçirdiği Düşler Akademisi'nin amacı da toplumun kafasındaki engellilere yönelik önyargıları ortadan kaldırmaktı. Altı yılda 3 milyon liralık yatırım yapılan akademiden bin 720 kişi mezun oldu. Düşler Akademisi, engelli ve toplumda ötekileştirilmiş bütün grupların düşlerindeki sosyal hayatı yaşamalarını hedefliyor. İşte bu hedefle akademi hem Anadolu hem de dünyaya açılacak önemli bir adım attı. Birleşmiş Milletler nezdinde birçok ödül alan proje artık Antalya'nın Kaş ilçesine bağlı Çukurbağ köyünde daha fazla sayıda engelliye eğitim olanağı sunacak.

20 DÖNÜMLÜK ARAZİ

Vodafone Türkiye İcra Kurulu Başkanı Gökhan Öğüt, 20 dönümlük arazi üzerine 630 bin liralık yatırımla kurulan Düşler Akademisi Kaş'ı, dünyanın her yerinden gelecek engelli gençlerin hizmetine sunduklarını belirtti. Öğüt'ün verdiği bilgilere göre akademi Kaş'ta oturduktan sonra diğer illerdeki imkânlar da değerlendirmeye alınacak. Vodafone Türkiye Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Hasan Süel de hedeflerinin engellileri sosyal hayatta daha fazla görmek olduğunu belirterek, "Burada gençlere ekolojik tarımdan biniciliğe birçok alanda eğitim veriyoruz. Şirketlere beyaz yakalı elemanlar yetiştiren bir sınıfımız da var. Teknolojinin tüm imkânlarını kullanacağız. Sulama, ısıtma gibi işlemler akıllı telefonlarla yönetiliyor. Kollarına takılan saatlerle engellileri takip edip, iletişim kurabiliyoruz" dedi.

YILDA BİN KİŞİ GELECEK

Projenin mimarlarından AYDER Başkanı Ercan Tutal ise dünyada hızla yayılan engelli turizmine dikkat çekerek, bu tür projelerle hem ekonomiye hem de topluma önemli katkılar sağlandığına vurgu yaptı. Tutal, "Yılda bin engelli burada ücretsiz eğitim görecek."

BODRUM'DAN YER İSTENDİ
Proje Çukurbağ köylülerini de kapsıyor. Ercan Tutal, "Köylü kadınlar çocuklarını buraya gönüllü olarak gönderiyor. Kendileri de yemek getiriyor, bulaşıkları yıkıyorlar. Hatta arazisini bizimle ekip biçmek isteyenler bile var" dedi. AYDER, Kaş'tan sonra Bodrum belediyesine de başvurarak benzer bir arazi talebinde bulunmuş. Tutal, "Şu sıralar Belediye Meclisi'nde görüşülüyor. Akademiyi oraya da taşımak istiyoruz" diye konuştu.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Düş ortakları Kaş'ta engelleri kaldırıyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN