Türkiye'nin en iyi haber sitesi

2050 yılında küresel kaynaklar tükenir mi?

Küresel kaynaklar tükenir mi? Hiç istemediğimiz bir durum ama “Ya tükenirse?” Peki, iklim değişikliği nedeni ile tarım alanlarında küresel bir bozulma olursa? Ya da gıda ticaretindeki dalgalanmalar hızlanır veya kesintiye uğrarsa? Peki, bunların tamamı ya da birkaçı gerçekleşirse ne yapacağız? Bu olası tehditlere karşı hazırlıklı mıyız? Gıda güvenliğini ve beslenmeyi garanti altına alıp, “bize bir şey olmaz” diyebilecek miyiz?

Giriş Tarihi: 17.6.2014 09:36
İlknur Menlik - Sabah.com.tr
imenlik@comart.com.tr

İşte Avrupa Birliği (AB), kısa bir süre önce bu soruların cevabını arayan bir çalışmaya imza attı. "2050 Yılı Avrupa Birliği'nin Gıda Güvenliği ve Beslenme Politikalarının Geleceği" konulu rapor, gıda güvenliği ve beslenme çerçevesinde AB'nin önemli sorunlarını, 2050 yılına kadar gösterecekleri gelişimi, mevcut yapısı üzerindeki etkilerini ve geçerli yüksek gıda güvenliği standartlarını korumak için gerekli mevcut yapısındaki olası değişiklikleri belirlemeyi amaçlıyor.

"Avrupalı tüketicilere güvenli, besleyici, yüksek kalitede ve uygun maliyetli gıdaların tedarik edilmesi, AB politikalarının temel hedefidir" denilen raporda, bunun, AB gıda tedarik zincirinin Çiftlikten Çatala konseptindeki bütün aşamaları içerdiği kaydediliyor.

Rapor, bazı ciddi riskler ve gelişen seri zorlukların, mevcut başarılı Avrupa gıda sistemini ciddi bir şekilde zorlayabileceğine dikkat çekiyor. Bu zorluklar arasında demografik dengesizlikler, iklim değişikliği, kaynak ve enerji kıtlığı, tarımsal verimlilikteki yavaşlama, tedarik zincirindeki artan yoğunluk, fiyat değişkenliği, değişen diyet trendleri ve artan anti mikrobiyal dirençli suşlar yer alıyor.

2050'de gıda güvenliği ve beslenmenin sağlanması için gelecekteki değişiklikleri ve politik yanıtları ele alan rapor, Avrupa Birliği Sağlık ve Tüketiciler Genel Müdürlüğü (DG SANCO) tarafından "Gelecek Gıda Politikalarının Geliştirilmesi" projesinin bir adımı olarak hazırlanmış. Gıda Zinciri Değerlendirme Konsorsiyumu (FCEC) Toplumsal Danışmanlık tarafından yürütülmüş ve konsorsiyum ortakları Agra CEAS Danışmanlık ve Arcadia Uluslararası Danışmanlık'dan alınan girdiler ile uygulanmış.

Bu proje ile geleceğin Avrupalı politikacılarına ve araştırmacılarına rehber olunması amaçlanıyor. Rapor ise AB yasal gıda mevzuatı çerçevesinde kritik zorluklar, 2020, 2030 ve 2050 yıllarında karşılaşılacak zorlukların değerlendirilmesi, AB yasal gıda mevzuatı çerçevesinde mevcut zorlukların etkileri ile yüksek gıda güvenliği ve beslenme standartlarının muhafaza edilmesi için 'mevcut ��erçevede' gerekli olan potansiyel kritik değişiklikler konusunda politikacılara ve araştırmacılara destek oluşturmayı hedefliyor.

Raporda, 2050 yılına ilişkin; küresel kaynakların tükeneceği senaryosundan, iklim değişikliği ve gıda ticaretindeki engellere kadar farklı 9 senaryo ele alınmış.

334 sayfalık raporun sonuç bölümünde; Avrupa gıda sisteminde çeşitliliğin sağlanmasından, izlenebilirliğin ve gıda zincirindeki denetimin geliştirilmesine, Yaptırımlar ve kontroller ile tüketici güveninin sağlanmasına kadar pek çok öneri var.

Tabii, 9 farklı senaryo ile ilgili tahminler ve öneriler, cevaplanması gereken pek çok soruyu da beraberinde getirmiş. Bu sorulardan bazıları şunlar:

Alternatif çözümler ve politika tasarımları, Avrupa Birliğinin gıda ve beslenme güvenliği konusunda en iyi sonuca ulaşmasını nasıl sağlar? AGRI (Tarım ve Kırsal Kalkınma) Genel Müdürlüğü, araştırma genel müdürlüğü ve diğer ilgili genel müdürlükler politikalarını oluştururken gıda güvenliğini yeterince göz önünde bulunduruyor mu? Sağlıklı beslenmeyi korumak için hem tüketici hem de üretici davranışlarını etkilemek amacıyla besin zincirinin önemli aşamalarında alınması gereken önlemler nelerdir ve pratikte ne kadar etkilidir? Hangi en iyi uygulamalar AB genelinde teşvik edilmelidir? Kamu kurumları, Sivil Toplum Kuruluşları ve özel sektör yerel, bölgesel, Üye Devlet ve AB düzeyinde sağlıklı beslenme üzerine daha etkili işbirliği yapabilirler mi? Daha fazla AB kaynağı bu işbirliğini teşvik etmek amacıyla tahsis edilmeli mi?

Raporun ortaya koyduğu en önemli sonuç ise şu: "Gıda ve beslenme güvenliği ile ilgili yasa ve politikaların tasarlanmasında bütünleyici bir yaklaşım olması gerekiyor. Ayrıca, Avrupa Birliği Sağlık ve Tüketiciler, Tarım ve Kırsal Kalkınma, Çevre, Ticaret ve Araştırma genel müdürlüğü gibi diğer alakalı genel müdürlükler de işbirliği içinde çalışmalı. Gıda ve beslenme güvenliği ile ilgili önlem politikaları, AB'nin uluslararası gelişimi açısından oldukça önemli."

2050'de küresel kaynaklar tükenir mi? Hiç istemeyiz ama… Senaryo işte, "Ya tükenirse?"
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
2050 yılında küresel kaynaklar tükenir mi?
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN