Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Enflasyonda yüzde 5'i görmeden rahat etmem

Giriş Tarihi: 17.6.2014

Merkez Bankası Başkanı, Konya'da ölçülü faiz indirimi sinyali verdi. Düşük enflasyon için faiz silahını kullandıklarını söyleyen Başçı, "% 5'i görmeden rahat etmem" dedi

Başbakan ve İş dünyasının bütün ısrarlarına rağmen faiz indirimine yanaşmayan politikasıyla eleştirilen Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı, Konya'da para politikalarını savundu. Başçı, faiz konusundaki ısrarını Türkiye'nin uzun vadeli istikrarı için sürdürdüğünü vurgulayarak, "İşadamlarımız sabırlı olsun. Bunun meyvelerini alacağız. Türkiye gelecek yıl inanılmaz başarılı bir performans gösterebilir" dedi.

ÖLÇÜLÜ İNDİRİM
Başçı, Merkez Bankası ve Dünya gazetesi işbirliğiyle Konya Ticaret Odası ev sahipliğinde düzenlenen toplantıda "Ekonomik Görünüm ve Para Politikaları" konulu bir sonum yaptı. Haziranda enflasyonda düşüşün başlayacağını düşündüklerini ifade eden Başçı, bundan sonra ölçülü ve kademeli faiz indirimi yapılabileceğini belirtti. Merkez Bankası Başkanı, şöyle devam etti: "Para politikasında istikrar için, hiç çekinmeden elimizdeki her türlü aracı, döviz ve faiz silahımızı kullanacağız. Şimdi hedefim yüzde 5 enflasyon. 2015'te, yani görev süremin son yılında bunu görmek istiyorum. Yüzde 5'i görmeden rahat etmem."

MERKEZ VASİ DEĞİL

Merkez Bankası'nın bağımsızlığına vurgu yapan Erdem Başçı, "Hükümet enflasyon hedefi verir, onu tutturmak da Merkez'in görevidir. O bir vasi değil, aracıdır. Bağımsızlık bundan ibarettir" diye konuştu.

YÖNETİCİLER AFLARINI RİCA ETTİ

Erdem Başçı, bazı Merkez Bankası yöneticilerinin görev yerlerinin değişmesiyle ilgili olarak da, "Bu arkadaşlarımız aşırı yorgunluk gerekçesiyle yazılı olarak idari görevlerden aflarını rica ettiler" dedi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Enflasyonda yüzde 5'i görmeden rahat etmem
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN