Türkiye'nin en iyi haber sitesi

KOSGEB'den ''Bosna Hersek'' açılımı

Türkiye'de, küçük ve orta ölçekli işletmeleri destekleyici çalışmalar yapan Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı (KOSGEB), yurtdışındaki Eşleştirme Merkezleri (EŞMER) ağına Bosna Hersek'i de ekledi.

Giriş Tarihi: 17.6.2014 15:27
İki ülke arasındaki KOBİ'ler arasında ticari işbirliğinin geliştirilmesi amacıyla, Bosna Hersek'in başkenti Saraybosna'da EŞMER ofisi kuruldu.

EŞMER'in bu ülkedeki faaliyetlerini yürütecek olan Bosna Hersek ile İlişkileri Geliştirme Merkezi Vakfından (BİGMEV) yapılan yazılı açıklamada, imzalanan protokol kapsamında Saraybosna'daki EŞMER ofisinin yanı sıra Türkiye'de de bir irtibat ofisinin faaliyet göstereceği bildirildi.

Açıklamada, BİGMEV Başkanı Muzaffer Çilek'in, protokolün imzalanmasının ardından, Bosna Hersek'teki işletmelerle işbirliği yapmak isteyen Türk işadamlarına araştırma raporlarından organizasyon hizmetlerine kadar geniş bir yelpazede hizmet verileceğini ve bu kapsamda yapılacak harcamaların en az yüzde 50'sinin KOSGEB'den EŞMER desteği kapsamında geri alınabileceğini söylediği kaydedildi.

Çilek'in, Bosna Hersek'te EŞMER ofisi açılması amacıyla bir süredir temasların sürdüğünü, KOSGEB Başkanı Mustafa Kaplan başta olmak üzere kurumun ilgili yöneticilerinin konuya çok sıcak yaklaştığını belirttiği ifade edildi.

ABD, Almanya ve Hollanda'nın ardından Bosna Hersek'te EŞMER ofisinin açılmasının çok anlamlı olduğuna dikkati çeken Çilek, EŞMER ofisinin iki ülke KOBİ'leri açısından bulunmaz bir fırsat olduğunu kaydetti.

EŞMER aracılığıyla, Bosna Hersek ile işbirliği yapmak isteyen Türk girişimciler, pazar ve sektör araştırma raporları, işbirliğine uygun işletme araştırması, eşleştirme ziyareti organizasyonu, yerel mevzuat araştırması gibi danışmanlık ve organizasyon hizmetlerinden faydalanabilecek. Bu çalışmalarda, hizmet bedelinin en az yüzde 50'si hibe olarak KOSGEB'den EŞMER desteği olarak geri alınabilecek.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
KOSGEB'den ''Bosna Hersek'' açılımı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN