Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Irak'ta benzine karne dönemi

IŞİD, Beci'yi ele geçirince petrol krizi çıktı. Benzin istasyonlarının önünde kuyruklar oluştu. Kürt Yönetimi, 30 litreden fazla benzin satmıyor

Giriş Tarihi: 20.6.2014
Irak Şam İslam Devleti'nin (IŞİD) ülkenin en büyük rafinerisi olan Beci'yi ele geçirmesi petrol krizi çıkardı. Kerkük ve Erbil'deki petrol istasyonları önünde 2 kilometrelik kuyruk oluştu. Araç sahipleri, yakıt almak için gece saatlerinde istasyonların önünde sıraya girince Kürt Bölgesel Yönetimi, benzin satışı için bazı tedbirler getirdi. Buna göre, araç sahiplerine 30 litreden fazla benzin veya mazot verilmeyecek. Ayrıca yakıt satışı, sadece 20 istasyonda, 24 saat kesintisiz devam edecek. Bunun dışında kalanlar, belli saatlerde hizmet verecek.

KERKÜK'E SEVKIYAT DURDU

IŞİD saldırısından önce rafineriden boru hattı ve tankerler yoluyla kente günlük 1 milyon 310 bin varil işlenmiş petrol geliyordu. Ancak IŞİD'in ele geçirdiği Beci'den Kerkük'e petrol sevkıyatı durdu. Aynı şekilde Musul, Selahaddin ve Diyala kentlerinin de Beci'deki durum nedeniyle yakıtsız kaldıkları bildirildi. Erbil'de ise Irak'ın diğer bölgelerinden gelen araç sahibi sığınmacıların yakıt sıkıntısına neden olduğu ifade ediliyor. Erbil'deki Hebat (Xebat) Rafinerisi Genel Müdürü Ari Kakeşin de günlük 2 milyon litre yakıt ürettiklerini, Kürt bölgesinde sıkıntı yaşanmayacağını ileri sürdü. Kürt bölgesindeki diğer yetkililer de yakıtta sıkıntı yaşanmayacağını iddiasında.

PETROL 9 AYIN ZİRVESİNDE

Irak'ta yaşanan gerginlik petrol fiyatlarına da yansıdı. Brent petrolün varil fiyatı 114.49 dolarla 9 ayın zirvesine çıktı.

POMPAYA IRAK ZAMMI
Irak'taki kriz akaryakıtı da vurdu. Döviz kurunda yaşanan artışın da etkisiyle benzin ve motorine zam yapıldı. Bir sektör yetkilisinin verdiği bilgiye göre, benzinin litresinde dün gece yarısından geçerli olmak üzere 10, motorinde ise 12 kuruşluk artış olacak.

BÖLGENİN CAN DAMARI
Irak'ın üç büyük petrol rafinerisinden biri olan Beci, IŞİD kontrolündeki Selahaddin kentinde bulunuyor. Irak'ın en büyük petrol rafinerisi olan Beci'nin, ülkenin petrol ihtiyacının yarısını karşıladığı belirtiliyor. Rafineriden günlük 600 bin varil petrol elde ediliyor. Günlük 150 bin varil petrol işlenerek kullanıma hazır hale getiriliyor. Bu petrol Kerkük, Musul, Selahaddin ve Diyala kenti ile kısmen Kürt bölgesinin yakıt ihtiyacını karşılıyor. Ancak pazartesi gününden itibaren rafineride çalışmalar durmuş durumda.BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Irak'ta benzine karne dönemi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN