İş Bankası'nın tahvil ihracına büyük ilgi

Türkiye İş Bankası, uluslararası piyasalarda 750 milyon dolar tutarında 7 yıl vadeli tahvil ihraç etti.

Giriş Tarihi: 20.6.2014 16:24
İş Bankası açıklamasına göre, Türkiye İş Bankası, uluslararası piyasalarda 750 milyon dolar tutarında 7 yıl vadeli tahvil ihraç etti.Türkiye dışında yerleşik gerçek ve tüzel kişilere satılan tahvilin kupon faiz oranı yüzde 5, getirisi ise yüzde 5,226 olarak gerçekleşti. İhraca, yaklaşık 300 yatırımcıdan dört katın üzerinde talep geldi. İşlem gelen yüksek talep nedeniyle piyasaya çıkılan seviyenin altında fiyatlandı.

Bugüne kadar 5 yıl, 5,5 yıl ve 10 yıl vadeli yurt dışı tahvil ihraçları yapan İş Bankası, ilk 7 yıl vadeli tahvil ihracını gerçekleştirmiş oldu. İhraç edilen tahvilin yüzde 21'i Avrupa, yüzde 20'si İngiltere, yüzde 19'u İsviçre, yüzde 16'sı ABD, yüzde 16'sı Ortadoğu ve yüzde 8'i Asya ve diğer ülkelerdeki yatırımcılar tarafından satın alındı. Söz konusu ihraca fon yöneticileri, bankalar, sigorta şirketleri ve emeklilik fonları yoğun ilgi gösterdi.

Açıklamaya göre, ABD Merkez Bankası toplantısı ve Ortadoğu'da yaşanan siyasal çatışmaların yol açtığı belirsizliğe karşın tahvil ihracına gelen yüksek talep ve bu taleple oluşan düşük maliyetli borçlanma, Türkiye ekonomisine ve İş Bankası'na uluslararası alanda duyulan güveni bir kez daha gösterdi.

İş Bankası, 2011 yılından itibaren yurt dışı piyasalarda tahvil ihraç ediyor. Bankanın, bu işlemle yurt dışında ihraç ettiği tahvillerin toplamı 4,4 milyar dolar seviyesine ulaştı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İş Bankası'nın tahvil ihracına büyük ilgi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN